Güney Koreliler de Nöbette!

Güney Kore’nin başkenti Seul’de binlerce kişi 16 Nisan’da yaşanan feribot faciasının 1. ay dönümünde “mum ışığı nöbeti”nde bir araya geldiler Binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen gösteride, başarısız kurtarma harekatı ve yaşanılan ihmal skandalları nedeniyle ...

Güney Koreliler de Nöbette! (18 Mayıs 2014)

Güney Kore’nin başkenti Seul’de binlerce kişi 16 Nisan’da yaşanan feribot faciasının 1. ay dönümünde “mum ışığı nöbeti”nde bir araya geldiler

Binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen gösteride, başarısız kurtarma harekatı ve yaşanılan ihmal skandalları nedeniyle devlet başkanı KorePark Geun – hye ile hükümeti istifaya çağırdılar.

Mum ışığı nöbetine katılan yurttaşlar, ana akım medyayı da başarısız kurtarma operasyonun arkasındaki gerçekleri gizlemekle suçladılar.

Gösteriye polis kitlesel olarak müdahale etmezken, aralarında kız öğrencilerin de bulunduğu 115 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ifadelerinin ardından serbest bırakıldılar.

Güney Kore’nin güneyindeki Incheon kentinden turistik Jeju Adası’na giden 6325 ton ağırlığındaki Sewol feribotu, 16 Nisan’da Byungpoong Adası’nın 20 kilometre açığında sahil güvenliğe yardım çağrısı gönderdikten sonra yan yatmış ve hızla soğuk sulara gömülmüştü. Feribotta 325’i öğrenci 476 kişi bulunuyordu. Kazadan 22’si personel 174 kişi kurtulmuştu.

Kazadan sonra yapılan çelişkili açıklamalar, birbirini tutmayan rakamlar, 281 kişinin cenazesi çıkartılırken 23 kişiye henüz ulaşılamaması kazazede yakınlarını çılgına döndürmüştü.

Polis ve savcılık yetkilileri, yaklaşık 7 bin ton ağırlığındaki feribotun, batmasına neden olan sıkıntılar başlamadan önce keskin bir dönüş yaparak yön değiştirdiğinin saptandığını açıkladı. Balast deposundaki su eksikliğinin ve aşırı yükün, feribotun yeniden toparlanmasına engel olduğu da kaydedildi.

Kaptan Lee Joon-seok, baş makinist, ikinci ve üçüncü kaptana kaza sırasında yolculardan kabinlerinden ayrılmamalarını isteyip gemiyi kendileri terk ettikleri gerekçesiyle cinayet suçlamasıyla yargılanacaklar.