Gündüzden Geceye Ekinoks

Bugün 23 Eylül. Gündüz ile gecenin eşit olduğu sonbahar ekinoksu. Bu özel günü Amerikalı fotoğraf sanatçısı Stephen Wilkes’in görkemli  fotoğrafları ile anlamlandırdık. Ekinoks ya da gündüz-gece eşitliği, güneş ışınlarının ekvatora dik vurması sonucunda aydınlanma...

Gündüzden Geceye Ekinoks (23 Eylül 2013)

Bugün 23 Eylül. Gündüz ile gecenin eşit olduğu sonbahar ekinoksu. Bu özel günü Amerikalı fotoğraf sanatçısı Stephen Wilkes’in görkemli  fotoğrafları ile anlamlandırdık.

Ekinoks ya da gündüz-gece eşitliği, güneş ışınlarının ekvatora dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği andır. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. Yılda iki kez yinelenir.

Kuzey Yarıkürede 21 Mart İlkbahar Ekinoksu – 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu’dur. Güney Yarıkürede ise 21 Mart Sonbahar Ekinoksu – 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu’dur.

Stephen Wilkes’ın “Günden Geceye” adlı koleksiyonunda kullanılan fotoğraflar, aynı açının hem gece hem de gündüz görüntülerinin HDR tekniğiyle birleştirilmesiyle oluşturulmuş.

Dünyaca ünlü Fotoğraf sanatçısı Stephen Wilkes “Day to Night” serisini oluşturmak için günde minimum 15 saatini fotoğraf çekmek için harcıyor.

İşte Stephen Wilkes’in fotoğraf sanatına damgasını vuran ve yeni bir akım başlatan ‘Day to Night’ kolleksiyonunda yer alan ünlü fotoğraflarından bazıları:

Coney Island Boardwalk

Shanghai, Çin

Bethesda Fountain, Central Park

Central Park, New York

Gramercy Park New York

New York Kütüphanesi

Park Avenue, New York

The Flatiron, New York

The Highline, New York

Times Meydanı, New York

Union Square, New York

Washington Square Park, New York