Google’da ‘İçerik Kaldırma’ Talebinde Dünya Birincisiyiz!

Son iki yıllık süreçte Google’da içerik kaldırılması talebinde en hızlı artışın yaşandığı ülke Türkiye oldu. Google’da içerik kaldırma taleplerindeki artışta başı Türkiye çekti. Son iki yıllık süreçte Google’da  içerik kaldırılmasını talebinde en hızlı ar...

Google’da ‘İçerik Kaldırma’ Talebinde Dünya Birincisiyiz! (18 Haziran 2013)

Son iki yıllık süreçte Google’da içerik kaldırılması talebinde en hızlı artışın yaşandığı ülke Türkiye oldu.

Google’da içerik kaldırma taleplerindeki artışta başı Türkiye çekti. Son iki yıllık süreçte Google’da  içerik kaldırılmasını talebinde en hızlı artışın yaşandığı ülke Türkiye oldu.

Financial Times’da yer alan haberde, Türkiye’de son yaşanan olaylara şaşırılmaması gerektiğine dikkat çekilirken, Google’da son dönemde içerik silme talebinde görülen artışa değinildi.

Türkiye’nin içerik kaldırma talep sayısı 2011 yılının ilk yarısında 269 iken, 2012’nin ikinci yarısında 10.038’e çıkarak çok hızlı bir artış gösterdi. 90 ülkenin yer aldığı sıralamada, Türkiye açık ara farkla en hızlı artışın yaşandığı ülke oldu.

HÜKÜMETİ ELEŞTİREN İÇERİKLERİN SİLİNMESİ TALEBİNDE ARTIŞ

Haberde, Türkiye’den yapılan başvuruların büyük bir bölümünün telif hakkı ihlali gerekçesiyle olduğu kaydedilirken özellikle son dönemde hükümete yönelik eleştirilerin yer aldığı içerikleriklerin silinmesini içeren başvurularda önemli artış görüldüğü bildirildi.

Kaldırılması talep edilen içeriklerin hakaret, özel hayat ve güvenlik, dini saldırı ve nefret söylemi gibi konuları içerdiğine yer verildi.

Google, başvuruların büyük bir bölümüne olumlu yanıt verdi. Türkiye’nin başarı oranının yüzde 55 olduğu, ABD’de ise bu oranın yüzde 45’de kaldığı ifade edildi.

Kaynak: TheLira