CNN Türk Muhabiri Hatice Demircan Taksim’den Bildiriyor!

Polisin sert müdahalelerinden yerli ve yabancı muhabirler de nasiplerini alıyorlar. CNN Türk muhabiri Hatice Demircan, canlı bağlandığı haber bülteninde Taksim’de yaşadıklarını anlattı. Muhabirlik zorlu bir meslek. Özellikle de savaş ve toplumsal olaylarda bu zorluk daha da artıy...

CNN Türk Muhabiri Hatice Demircan Taksim’den Bildiriyor! (18 Haziran 2013)

Polisin sert müdahalelerinden yerli ve yabancı muhabirler de nasiplerini alıyorlar. CNN Türk muhabiri Hatice Demircan, canlı bağlandığı haber bülteninde Taksim’de yaşadıklarını anlattı.

Muhabirlik zorlu bir meslek. Özellikle de savaş ve toplumsal olaylarda bu zorluk daha da artıyor. 20 gündür Türkiye genelinde yaşanılan Taksim Gezi Parkı başlangıçlı protesto eylemlerinde yerli ve yabancı muhabirler çok zor koşullarda görev yapıyorlar.

İlk günlerdeki ana akım medyanın olayları görmezlikten gelmesine sinirlenen yurttaşların tepkilerine, özellikle son bir haftada polisin sert müdahaleleri de eklenince, çalışma koşulları iyice ağırlaşmaya başladı. Bu arada yurttaşlar açısından belirtmek de yarar var. Kurumlarla, zor koşullarda görevlerini yapmaya çalışan basın emekçilerini birbirinden ayırmak gerekiyor.

Olaylarda saldırıya uğrayan muhabirlerin fotoğraflarını görmüşsünüzdür. Özellikle hafta sonu İstanbul’da ‘sarı basın’ kartı olmayan birçok gazeteci zor anlar yaşadı. Oysa sarı basın kartı alabilmek için 212 Sayılı Basın Yasası’na göre en az iki yıla yakın bir süre beklemek gerekiyor. Diğer yandan da internet medyası çalışanlarına nedense sarı basın kartı verilmiyor. Dolayısıyla görev yapan muhabirlerin çoğunluğunun sarı basın kartı yok.

Gazetecilere yapılan müdahaleler, yurttaşların Anayasal güvence altında olan haber alma hak ve özgürlüklerini de engelliyor.

Dün İstanbul İstiklal Caddesi’nde gazetecilerin uğradığı saldırılara tanıklık eden CNN Türk muhabiri Hatice Demircan, canlı bağlandığı haber bülteninde bakın yaşadıklarını nasıl anlattı.