Giderek Yalnızlaşan Genç Kuşağın Sağlığı Tehlikede

18 yaşın üstündeki kişilerin çoğu yalnız: Yalnız yemek yiyor, yalnız uyuyor, televizyonu yalnız izliyor ve kendi kendilerine destek olmaya çalışıyorlar. Oysa yapılan bir çalışmaya göre, yalnız olmak sigara içmek ya da obezite kadar tehlikeli ve ömrü kısaltan nedenler arasın...

Giderek Yalnızlaşan Genç Kuşağın Sağlığı Tehlikede (19 Eylül 2014)

18 yaşın üstündeki kişilerin çoğu yalnız: Yalnız yemek yiyor, yalnız uyuyor, televizyonu yalnız izliyor ve kendi kendilerine destek olmaya çalışıyorlar. Oysa yapılan bir çalışmaya göre, yalnız olmak sigara içmek ya da obezite kadar tehlikeli ve ömrü kısaltan nedenler arasında. Bu nedenle durum son derece endişe verici.

Y kuşağı, kendi anne babalarının uğraşmadığı hangi sağlık problemiyle mücadele etmek zorunda kalacak?

Cevap: Yetişkinlik dönemlerinin büyük bölümünde yalnız olacaklar.

Toplumumuzun yapısı hızla değişiyor. Artık ABD’de 16 yaşın üstündeki kişilerin çoğu yalnız: yalnız yemek yiyor, yalnız uyuyor, televizyonu yalnız izliyor ve kendi kendilerine destek olmaya çalışıyorlar.

Araştırmalar sürekli olarak hayatınızı biriyle paylaşmanın daha uzun ve iyi yaşamanızı sağladığını gösteriyor. Bu nedenle bu durum son derece endişe verici.

Yapılan bir çalışmaya göre yalnız olmak sigara içmek ya da obezite kadar tehlikeli.

Başka bir çalışmaya göre ise evlilik kadınlar ve erkeklerde en sık görülen beş kanser tedavisinde kemoterapiden daha faydalı. Çalışmada evliliğin erkeklerde kadınlardan daha da yararlı olduğu görüldü.

Ayrıca bir ilişki sahibi olmak hayatınızın tüm alanlarında da insanlarla iyi anlaşma yetkinliğinizi iyileştiriyor.

Günlük yaşamınızı paylaşmanın yollarını bulmak da büyük bir fark yaratabilir- yürüme bandında tek başınıza olmak yerine bir sınıfta egzersizlere katılmak, arkadaşlarla yemeğe çıkmak, arkadaşlarla yürümek, keyif aldığınız bir aktivite hakkında bir kulübe yazılmak gibi.

Marisa C. Weiss (Breastcancer.org sitesinin kurucusu ve başkanı)

Wall Street Journal