G20’de güne damgasını vuran mini zirvede alınan önemli karar

ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Antalya'da gerçekleşen G20 Zirvesi açılış toplantısı öncesinde alışılmışların dışında kısa bir görüşme gerçekleştirdi. Antalya’da bugün başlayan 10’uncu G2...

G20’de güne damgasını vuran mini zirvede alınan önemli karar (15 Kasım 2015)

ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Antalya'da gerçekleşen G20 Zirvesi açılış toplantısı öncesinde alışılmışların dışında kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

Antalya’da bugün başlayan 10’uncu G20 Ülkeleri Liderler Zirvesi’ne katılan dünyanın en büyük iki ülkesinin lideri Obama ve Putin, ‘aile fotoğrafı’ çekildikten sonra, açılış toplantısına girmeden önce sürpriz bir şekilde otelin lobisinde bir araya geldiler.

Şimdiye kadar hiç alışılmadık çok ilginç bir görüntüydü. İki dev ülke liderinin böylesine bir ortamda görüşmesi elbette gazetecilerin de dikkatini çekti. Üstelik öylesine ayaküstü bir sohbet de değildi. İki lider yanlarında tercümanlarıyla birlikte 35 dakika boyunca önemli dünya sorunlarını görüştüler. Sonradan Beyaz Saray ve Kremlin’den yapılan açıklamalara göre de önemli kararlar aldılar. Resmi programda bulunmayan mini bir “lobi zirvesi” gerçekleşmişti.

BM’de Suriye Zirvesi toplanacak ve ateşkes sağlanacak

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, liderlerin Birlemiş Milletler aracılığında Suriye görüşmeleri gerçekleşmesi gerektiği konusunda anlaştığı belirtildi.

Konuya ilişkin bilgi veren bir Beyaz Saray yetkilisi, Obama ve Putin'in görüşmesini "yapıcı" olarak nitelendirdi.

İki liderin görüşmesinde daha çok Suriye'deki çatışmaların sona erdirilmesi kapsamında devam eden çabalara odaklandıklarını belirten yetkili, Paris'teki terör saldırılarının ardından, konunun daha da aciliyet kazandığını kaydetti.

Yetkili, "Liderler, Viyana'da başarılan diplomatik çabalara işaret ederken, ateşkesin yanı sıra muhalifler ve rejim arasında BM arabulucuğundaki görüşmelerle ilerleyecek, Suriye'nin öncülüğünde ve sahipliğinde bir siyasi geçiş ihtiyacında mutabık kaldı" dedi.

G-20’yi takip eden Kremlin şerpası Svetlana Lukash ise,  görüşmeyi Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Lukash, toplantıya yönelik başka bir detay vermedi ama Obama ve Putin’in karşılıklı olarak oturdukları bir fotoğraf paylaştı.

Beyaz Saray da, toplantıya yönelik açıklama yaptı. AFP'nin haberine göre, Başkan Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşmiş Milletler aracılığında Suriye görüşmeleri gerçekleştirilmesine ve ateşkese gerek olduğu konusunda anlaştı.