BM Dünya İnsani Zirvesi İstanbul’da gerçekleştiriliyor

Türkiye, tarihte ilk kez düzenlenecek ve küresel insani yardım politikalarının belirleneceği Dünya İnsani Zirvesi'ne 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da ev sahipliği yapacak. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un girişimiyle ve UNOCHA...

BM Dünya İnsani Zirvesi İstanbul’da gerçekleştiriliyor (22 Mayıs 2016)

Türkiye, tarihte ilk kez düzenlenecek ve küresel insani yardım politikalarının belirleneceği Dünya İnsani Zirvesi'ne 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul’da ev sahipliği yapacak.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un girişimiyle ve UNOCHA’nın organizatörlüğünde gerçekleştirilecek zirve, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde yapılacak.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile birlikte ev sahipliği yapılacak zirve, Dünya liderlerini ilk kez krizden etkilenen kesimlerle bir araya getirecek, insani sistemde etkin rol oynayan sivil toplum, özel sektör ve diğer kesimlerin temsilcileriyle, sistemin geleceğine ilişkin acil sorulara yanıt arayacak.

23 yıl sonra ilk kez

2016 Dünya İnsani Zirvesi; daha önce gerçekleşen, 1993 Dünya İnsan Hakları Konferansı gibi önemli küresel toplantılar düzeyinde, uluslararası toplumun ortak kaygıları ve hedefleri için tarihsel öneme sahip bir adım oluşturacak.

Türkiye'nin, BM ve bu konuda ilgi duyan hükümetler ile danışma ve işbirliği içinde gerçekleştireceği zirve, ayrıca medya, sivil toplum, akademik kuruluşlar ve özel sektör dahil insani alanda rol oynayan aktörlerin katılımıyla düzenlenecek.

Açılışı Erdoğan yapacak

Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştireceği BM Dünya İnsani Zirvesi'ne 23 devlet başkanı, 23 başbakan ve 50’nin üzerinde bakan katılması bekleniyor.

Almanya Başbakanı Merkel bir kez daha Türkiye’de

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Dünya İnsani Zirvesi'ne katılmak üzere İstanbul'a geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Nijer Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil bin Ahmed el-Cubeyr, Dünya İnsani Zirvesi'ne katılmak üzere İstanbul'a geldi.

Merkel ve Borisov'u Atatürk Havalimanı'nda Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin, İstanbul Vali Yardımcıları Haluk Nadir, İsmail Gültekin, Hava Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Recep Yüksel ile diğer ilgililer karşıladı.

Yusuf, Atambayev, Rajaonarimampianina ve el-Cubeyr da ilgililer tarafından karşılandı.

6 gün boyunca bazı yollar kapalı

23-24 Mayıs günlerinde Şişli'deki İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan "Dünya İnsani Zirvesi"nin güvenliği nedeniyle bölgedeki yollar 6 gün boyunca trafiğe kapatılacak.