Birleşmiş Milletler ve İngiliz İşçi Partisi de ‘yapay zeka’ya karşı harekete geçti

KAMİL ERYAZAR BM, yapay zekayla ilgili gelişmeleri ve yaratabileceği tehditleri incelemek için Hollanda'nın Lahey kentinde bir merkez kurdu. Bu arada, İngiliz İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in de, işçilerini çıkararak robotlarla üretime geç...

Birleşmiş Milletler ve İngiliz İşçi Partisi de ‘yapay zeka’ya karşı harekete geçti (29 Eylül 2017)

KAMİL ERYAZAR

BM, yapay zekayla ilgili gelişmeleri ve yaratabileceği tehditleri incelemek için Hollanda'nın Lahey kentinde bir merkez kurdu. Bu arada, İngiliz İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in de, işçilerini çıkararak robotlarla üretime geçen şirketlere özel bir "robot vergisi" yasa tasarısı hazırladığı bildirildi.

İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesinin haberine göre, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Hollanda'nın Lahey kentinde ‘Yapay Zeka ve Robotlar’ adıyla kurulan bu merkezde, otonom robotlar konusundaki teknolojik ilerlemelerden kitlesel işsizliğe, olası riskler araştırılacak.

Hollanda gazetesi de Telegraaf'a konuşan BM Suç ve Adalet Araştırma Enstitüsü'nden strateji danışmanı Irakli Beridze, "toplumlar gelişmelere hızla adapte olmazsa, bunun istikrarsızlık yaratabileceğini" söyledi.

Yapay zeka bazıları için insanlığın kurtuluş yolu, kimilerine göreyse insan ırkının sonuna giden yolun başlangıcı.

'Otonom silahlanma yarışı'

Kısa süre önce BBC’de yer alan haberde, dünyanın önde gelen 100 robot uzmanı, BM'ye yazdıkları mektupta şu uyarıyı yapıyordu:

"Pandora'nın kutusu açıldıktan sonra kapatması zor olur"

Tesla'nın kurucusu Elon Musk ve Google'ın satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind'ın kurucusu Mustafa Süleyman'ın da aralarında olduğu imzacılar, öldürme yeteneği olan robotların geliştirilmesinin ve kullanılmasının yasaklanmasını talep ederek, bu robotların yeni bir silahlanma yarışı çıkarabileceğini söylüyordu.

Kitleler işsiz mi kalacak?

Yapay zekanın insanlığı 3. Dünya Savaşı'na kadar götürebileceği tartışılan bu günlerde, istihdam konusunda da teknolojinin bir nimet değil tehdit olabileceği endişesi artıyor.

BM tarafından kurulan bu merkez de, robotların farklı iş türlerinin ve çalışanların yerini alması ihtimalini masaya yatıracak.

BM Suç ve Adalet Araştırma Enstitüsü'nden Beridze, örgütün sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda somut projeler hedeflediklerini, "sohbet kulübünden" ibaret olmayacaklarını belirtti. Merkezde sivil toplum kuruluşları, hükümetler, düşünce kuruluşları ve iş dünyasından isimlerden destek alınacak.

'Varoluşsal tehlike'

Dünya Ekonomik Forumu'na göre, önümüzdeki yıllarda işgücü piyasasında 7.1 milyon iş tarihe gömülebilir. PwC araştırma şirketinin raporunda da, yapay zekanın İngiltere'deki işlerin yüzde 30'unu ortadan kaldırabileceği belirtiliyor.

Nitekim Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank'ın CEO'su John Cryan, yapay zeka ve otomasyon geliştikçe robotların 'abaküs görevi gören' bazı çalışanların yerine geçebileceğini söylemişti.

Cryan, "Bankalarımızda mekanik işler yaparak robotlar gibi davranan çalışanlarımız var. Yarın bir gün, insanlar gibi davranan robotlarımız da olabilir" demişti.

Kısacası, teknoloji uzmanı Elon Musk'ın uyardığı gibi, "yapay zeka karşımızdaki en büyük varoluşsal tehlike" olabilir.

Stephen Hawking'in şu sözleri de akıllarda:

"Yapay zeka insanlığın başına gelen en iyi şey de olabilir, en kötü şey de"

JEREMY CORBYN "ROBOT VERGİSİ" İÇİN DÜĞMEYE BASTI

Akıllanan makineler ve robotların sektörlerdeki ağırlığının artması en çok işçileri etkiliyor.

Bir zamanlar işçiler tarafından yapılan işleri devralan robotlara karşı en kapsamlı plan, PwC raporuna göre yapay zekanın işlerin yüzde 30'unu ortadan kaldırabileceği İngiltere'den çıkabilir.

İngiltere'de yayınlanan Daily Telegraph gazetesi İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in, işçilerini çıkararak robotlarla üretime geçen şirketlere özel bir "robot vergisi" getirmek istediğini yazdı.

Bu vergiden elde edilecek para, teknolojideki gelişmeler nedeniyle işlerini kaybeden kişilerin yeni meslek eğitimleri vermek için kullanılacak.

Gazeteye göre Corbyn, "Son derece gelişmiş teknolojileri kullanarak inanılmaz paralar kazanan aç gözlü şirketlerin kârlarından pay almak hakkımız" diye konuştu. Corbyn, robotların ve teknolojinin toplum yararına çalışmasını sağlayacaklarını söyledi.

Muhafazakar Parti temsilcileri ise, bu alanda devlet müdahalesinin ve "inovasyonu vergilendirmenin çılgınlık" olduğunu belirtti.

Corbyn önceki gün BBC'ye verdiği bir mülakatta Google, Amazon ve Facebook gibi yeni teknolojiler geliştirerek milyarlarca dolar kazanan şirketlerin kârlarını toplumla paylaşması gerektiğini söylemişti.

Söyleşinin ardından Corbyn'in Ofisi, kurumlar vergisi artırmayı planladıklarını ifade etmişti.