G20 Zirvesi’ne antikapitalist çıkışıyla Ali Koç damgasını vurdu

Türkiye'nin en büyük holdinglerinden Koç Holding'in Yönetim Kurulu üyesi Ali Koç’un B20 toplantısındaki konuşmasında söylediği "Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir" sözleri, ...

G20 Zirvesi’ne antikapitalist çıkışıyla Ali Koç damgasını vurdu (16 Kasım 2015)

Türkiye'nin en büyük holdinglerinden Koç Holding'in Yönetim Kurulu üyesi Ali Koç’un B20 toplantısındaki konuşmasında söylediği "Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir" sözleri, sosyal medyada günün konusu oldu

B20 toplantısında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, “Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir. Ben en azından eşitsizliğin minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek sorun kapitalizmdir” dedi.

Ali Koç, G-20 zirvesi öncesi bugün basına yansıyan bu sözleriyle büyük bir tartışma başlattı. Türkiye’nin en zengin insanlarından birinin sarf ettiği bu sözler, sosyal medyada bugünün en çok tartışılan konularından oldu. Kimileri Koç’a destek verdi, kimileri eleştirdi. "Kapitalizmle mücadelede Ali Koç'un yanında olmak isterdim ama yeterli param yok" gibi espriler yapıldı.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da saatlerce Trend listesinin zirvesinde yer alan Koç'u destekleyenler olduğu gibi, açıklamasını şaşkınlıkla karşılayanların olduğu da gözlendi. Esprili yorum tweetlerinin yanı sıra tahmin edilebileceği gibi konu ile ilgili caps’ler de timeline’da uçuştu.

“Ali Koç'un içine Engels mi kaçtı?”

En ilginç yorumlardan biri de soL gazetesinden geldi. Koç Holding’in patronlarından ünlü işadamını, Marx ile birlikte Komünizm’in kuramcısı olan Engels’e benzeterek şöyle yazdı: “Hepimizin bildiği gibi Friedrich Engels de 1820 yılında Barmen’de zengin bir ailede dünyaya gelmişti. Engels’in ailesi Manchester’da falan yatırımları olan kapitalist bir aileydi. Ancak bu durum, Engels'in kapitalizmin bilimsel eleştirisinin "babalarından" biri olmasına engel olmamıştı. Bu durumda Ali Koç'tan da bir Engels çıkmaz mı?”

Ali Koç, son olarak 10 Kasım’da Ünifeb 1907 Derneği'yle birlikte 4 bin kişilik ziyaretçi grubuyla, Anıtkabir'de Atatürk'ün huzuruna çıkmasıyla gündeme gelmişti.

Bill Gates de “Çare Sosyalizm” demişti

Özellikle 2000'lerin sonlarından beri kapitalizmin geleceği tartışmaya açıldı. Gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderek artmasıyla Avrupa'nın birçok ülkesinde radikal sol hareketler güç kazandı, Yunanistan gibi ülkelerde iktidara bile geldi.

Dünyada eşitsizlikleri azaltmak için yaratıcılığı ve yenilikçiliği öne çıkaran 'daha yumuşak bir kapitalizm'in bayraktarlığını Bill Gates yapıyor.

79 milyarın üzerindeki servetiyle dünyanın en zengin kişisi olan yazılım ve teknoloji devi Microsoft’un kurucu CEO’su Bill Gates de 15 gün önce katıldığı bir toplantıda, özel sektörün ekolojik sistemi korumakta bencil ve beceriksiz olduğunu söyleyerek, bizi iklim değişikliğinden sadece sosyalizmin kurtarabileceğini söylemişti.

Gelişmekte olan ülkelerdeki yoksulların hayat standartlarının iyileştirilmesini savunan Gates, Amerikalı bir başka milyarder olan Warren Buffett ile birlikte 2010'da "Bağış Andı" adlı inisiyatifi başlatmıştı.

Bağış Andı çerçevesinde bu yıl itibariyle 137 milyarder en az 125 milyar doları yoksullara bağışladı.