Facebook’a özel hayatımıza sahip olmak yetmedi, şimdi de iş hayatımıza sahip olmak istiyor!

Google ile internet dünyasında ciddi bir rakip olan Facebook, dünyada pek çok şirket, organizasyon ve grup tarafından kullan Facebook at Work hizmetini Facebook Workplace olarak güncelledi. Facebook, sosyal ağı iş için kullananlar için geliştirdiği yeni pl...

Facebook’a özel hayatımıza sahip olmak yetmedi, şimdi de iş hayatımıza sahip olmak istiyor! (10 Ekim 2016)

Google ile internet dünyasında ciddi bir rakip olan Facebook, dünyada pek çok şirket, organizasyon ve grup tarafından kullan Facebook at Work hizmetini Facebook Workplace olarak güncelledi.

Facebook, sosyal ağı iş için kullananlar için geliştirdiği yeni platform "Facebook at Work” adlı oluşumu iki yıl önce kullanıma sunmuş ancak beklediği yaygın kullanımı yakalayamamıştı.

Şirketin bu yeni kurumsal odaklı haberler ve içerik paylaşım ağı, gruplar ve mesajlaşma özelliği ile mevcut sitenin benzeri bir işlevselliğe sahipti. Ancak, aynı zamanda paylaşılan içerikler üzerinde etkileşimli katılım araçları da yer alıyordu. ‘İşyerinde Facebook’taki kullanıcı profilleri mevcut Facebook profillerinden tümüyle farklı ve Facebook’taki kişisel hesaplarda yer alan hiçbir bilgi ise burada yer almıyordu.

İşletmeler için yeni, ayrı bir ağ oluşturma tüm kurumsal araçlarını sunan Google, Microsoft ve IBM ile rekabet amacıyla sunulan uygulama beklediği ilgiyi görmeyince, bu kez iki yıl sonra yeni bir versiyonu geliştirilerek Workplace adıyla kullanıma sunuldu.

Şimdiden dünya genelinde binden fazla organizasyon ve 100 binin üzerinde grup tarafından kullanılan Workplace ile ilgili bazı dikkat çekici bilgiler ise şu şekilde sıralanıyor:

Hindistan, Norveç, ABD, Birleşik Krallık ve Fransa, Workplace’i en çok kullanan ilk 5 ülkeyi oluşturuyor.

Workplace, Antarktika haricinde her kıtada kullanılıyor.

Facebook, Workplace ile özellikle ofisleri olmayan ve masa başında çalışmayan insanlar için önemli bir boşluğu dolduruyor. Facebook Workplace’in mobil özelliği sayesinde perakende sektöründe çalışanlar, gemi mürettebatları ve baristalar gibi, daha önceden geleneksel iş yeri araçlarına erişimi olmayanlar da artık bu araçlara erişebiliyorlar.

FACEBOOK WORKPLACE NELER SUNUYOR?

Rekabetçi Fiyatlandırma modeli: Bu kapsamda şirketler kullanıcı başına, kullandıkları kadar ödeme yapabilecekler. Fiyatlandırma, bin adet aktif kullanıcı için aylık 2 USD, bin bir – on bin arası aktif kullanıcı için aylık 2 USD ve on bin üzerinde aktif kullanıcı için aylık 1 USD şeklinde olacak.

Yeni Özellikler: Workplace artık Çoklu Şirket Grupları (Multi-company Groups), Live, Tepkiler, Otomatik Çeviri, Video ve gruplar için sesli arama gibi özellikler de barındırıyor. Çoklu Şirket Grupları sayesinde farklı organizasyonların elemanları birlikte çalışabiliyor.

Workplace Partner Program: Facebook, Workplace Partner Program kapsamında Deloitte ve Microsoft gibi şirketlerle işbirliği yaparak kullanıcıların Workplace deneyimini geliştirmeye odaklanıyor.

Workplace, şirketlerin Haber Akışı, Gruplar, Chat ve Canlı Video gibi tanıdık Facebook araçlarını kullanarak birlikte daha rahat çalışmalarını sağlıyor. Workplace’in mobil öncelikli tasarlanması sayesinde insanlar dünyanın dört bir yanındaki iş arkadaşlarıyla birlikte çalışabiliyor.

Workplace’i kullanmak isteyen şirketler workplace.fb.com adresi üzerinden başvuru yapabiliyor.