Ev Yapımı Doğal Vitaminli Su

Sağlıklı bir yaşam için insanın günde en az 2 litre su içmesi gerekiyor. İçeceğiniz suya lezzet ve vitamin katabilirsiniz. Sağlıklı yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının yüzde 60’ını, kadında ise yüzde 50’ sini su oluşturur. Bu oranlar yenidoğan bir bebekte yüzde 7...

Ev Yapımı Doğal Vitaminli Su (15 Ocak 2014)

Sağlıklı bir yaşam için insanın günde en az 2 litre su içmesi gerekiyor. İçeceğiniz suya lezzet ve vitamin katabilirsiniz.

Sağlıklı yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının yüzde 60’ını, kadında ise yüzde 50’ sini su oluşturur. Bu oranlar yenidoğan bir bebekte yüzde 70- 75 iken yaşla birlikte azalır. İnsan beyninin yüzde 95’i ve akciğerlerin yüzde 90’ını su oluşturur.

Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler. Hücre içinde gerçekleşen bütün hayati metabolik olaylar ancak hücre içinde su yeterli ise gerçekleşebilmektedir.

Vücut sıvısının yüzde 2 gibi küçük bir oranda azalması bile hafif yorgunluk, yakın hafızada hafif bozulma, dikkati toplamada ve yapılan işe odaklanmakta güçlüklere neden olur. Vücut sıvısının azalmasına basitçe “dehidratasyon” denir. Gün boyu devam eden hafif yorgunluğun en sık nedenlerinden biri de hafif dehidaratasyondur.

Güzellik için su için!

Yeteri kadar tüketildiğinde, cildin daha düzgün, daha yumuşak, daha parlak ve daha esnek olmasını sağlar.

Hastalanmamak için su için!

Bağışıklık sisteminin görevini yapabilmesi için su gerekmektedir. Bu özelliği ile zinde ve dinç kalmada yardımcı olur.

Kilo almamak için su için!

Su tüketimi azaldıkça, vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlar ve kilo alımı gerçekleşir.

Meyve katın, yararını katlayın!

Son günlerde salgın gribal enfeksiyonlar nedeniyle çoğu kişi hastalıkla boğuşuyor. Hastalığa yakalanmamak, yakalandıktan sonra da çabuk iyileşmek için bol bol su içmek ve C vitamini almak gerekiyor.

İşte size evde kendi vitaminli doğal suyunuzu hazırlamanızı öneriyoruz. İçeceğiniz suyun içerisine mevsimine göre taze meyveleri doğrayıp atınız. Lezzetini arttırmak için bir-iki dal taze nane de atabilirsiniz. Yaz sıcaklarında elbette buz da koyabilirsiniz.

Böylece içtiğiniz su hem tatlanacak hem de vitamin deposuna dönüşecektir. Su içmeyi sevmeyenler için de çözüm olacaktır.