Genç ve Güzel Görünmenin Sırrı Salyangoz Masajında Saklı!

Dünyadaki genç ve güzel görünme çılgınlığına yeni bir akım daha eklendi Özellikle kadınların genç ve güzel görünme arayışları sınır tanımıyor. Bu uğurda pek çok şeye katlanıyorlar. Bunlardan biri de literatüre...

Genç ve Güzel Görünmenin Sırrı Salyangoz Masajında Saklı! (30 Ocak 2015)

Dünyadaki genç ve güzel görünme çılgınlığına yeni bir akım daha eklendi

Özellikle kadınların genç ve güzel görünme arayışları sınır tanımıyor. Bu uğurda pek çok şeye katlanıyorlar. Bunlardan biri de literatüre yeni giren salyangoz masajı.

Salyangoz özlü cilt bakımı krem ve maskelerini duymuş hatta belki de kullanmışsınızdır. Güney Amerika ile Güney Kore’li klinik ve spa salonlarında başlayan bu moda hızla tüm dünyaya yayılmıştı. Dünyaca ünlü bazı Fransız cilt bakım kozmetik ürünlerinde de salyangoz eksraktı kullanılıyor. Ancak bununla da kalmadı. Sibirya ve Tayland başta olmak üzere Çin, İngiltere, Amerika gibi bazı ülkelerdeki güzellik salonlarında cilt bakımı için canlı salyangozlar kullanılmaya başlandı.

Salyangoz özlü krem ve maskelerin cildi gençleştirdiği, UV ışınlarından koruduğu, bakteri ve lekelere karşı koruyucu kalkan olduğu ve yara, kesik, sivilce izlerini silme özelliğine sahip olduğu zaten söyleniyordu. Salyangoz tarafından salgılanan sıvıdaki antioksidan etken maddenin anti aging özelliği olduğu da belirtiliyordu.

Ancak bazı güzellik salonlarında salyangoz özlü krem ve maskelerin yerine artık salyangozun kendisi kullanılıyor. Sibirya’nın Krasnoyarsk kentindeki güzellik-estetik ve spa kliniğinin sahibi Alyona Zlotnikova bu yöntemi kullanmalarının gerekçesi olarak, ’’Salyangoz özü ürünlerde raf ömrünün uzun tutulabilmesi için bir takım kimyasal koruyucu ve katkı maddeleri eklenerek kullanılmaktadır. Bu da ciltte başka sorunlara neden olabiliyor’’ diyor. Ancak bu klinikte canlı Afrika salyangozu doğrudan müşterinin yüzüne koyuluyor. Böylece salyangozun salgıladığı sıvı her hangi bir işleme tabi tutulmadan uygulanmış oluyor.

Associated Press (AP) ajansı geçtiğimiz gün bir hanımın Tayland’ın Chiang Mai kentindeki güzellik ve spa merkezinde bu konuda yaşadığı deneyimi aktardı. Mashable’de yayınlanan haberde ilginç bilgiler yer alıyor.

Salyangozun tedavi edici özelliği yeni bir buluş olmayıp eski Yunan hekimlerince de bilinen bir yöntemmiş. Hatta ünlü Yunan hekimi Hipokrat’ın tahriş edilmiş cildi ekşimiş süt ve ezilmiş salyangoz karışımından oluşan bir pomadla tedavi ettiği günümüze kadar ulaşan eski tıp bilgileri içerisinde ter alıyor. Günümüzde piyasada bulunan salyangoz özlü krem ve maskelerin büyük çoğunluğu yüzdeki sivilce, yanık, çizik izlerini tedavi etmek için kullanılıyor.

Ancak bazı dermatologların salyangoz özüyle ilgili tartışılacak iddiaları var. Ünlü Dermotolog Dr. Bobby Buka’ya göre, doğadaki bazı canlıların salgılarının muhakkak kendileri için, kısmen de insanlar için faydası olabilir. Ancak bu özellikleri onları doğrudan alıp cildinize vücudunuza koyabileceğiniz anlamına gelmez. Nitekim bazı salgılar insanlarda alerji, halüsünasyon hatta felce bile neden olabilmekte.

AP’in haberinde geçen Chiang Mai’de de, halk sağlığı müfettişleri ithal salyangozla uygulanan tedavinin güvenli olup olmadığını belirlemek için soruşturma başlattılar.