Beklenildiği gibi Bitcoin ikiye bölündü. Bundan sonra ne olacak?

Şifreli dijital para birimi teknolojisi Bitcoin'deki fikir ayrılığı, beklenilen ‘çatallanmayı’ getirdi ve para biriminin ikiye ayrılmasıyla sonuçlandı. Dünyaca ünlü dijital para birimi Bitcoin’in bölünebileceği, iki hafta ön...

Beklenildiği gibi Bitcoin ikiye bölündü. Bundan sonra ne olacak? (2 Ağustos 2017)

Şifreli dijital para birimi teknolojisi Bitcoin'deki fikir ayrılığı, beklenilen ‘çatallanmayı’ getirdi ve para biriminin ikiye ayrılmasıyla sonuçlandı.

Dünyaca ünlü dijital para birimi Bitcoin’in bölünebileceği, iki hafta önce yazılımcılar ve madenciler arasında varılan Bitcoin Improvement Proposal (BIP) 91 adlı güncelleme anlaşmasının ardından duyurulmuş ve 1 Ağustos tarihi ilan edilmişti. Sürpriz olmadı, beklenilen çatallanma bugün Türkiye saati ile 15.20’de gerçekleşti.

Bitcoin artık yoluna Bitcoin Cash (BCC) ve Bitcoin Klasik (BTC) olarak devam edecek. Henüz resmen duyurusu yapılmayan bölünme, 'Bitcoin madencileri' tarafından sosyal medyada duyurulmaya başlandı.

Ayrıca Bitcoin core protokolünde de bir güncelleme gerçekleştirildi. Bu güncelleme sayesinde Bitcoin gönderim ücretleri düşecek ve gönderiler rahatlayıp daha hızlı gerçekleşecek. Bu değişikliklerin tam olarak gerçekleşmesi yani etkilerini göstermesi yaklaşık olarak üç hafta sürmesi bekleniyor.

Neredeyse 10 yaşında olan Bitcoin’in, tüm madenciler tarafından indirilmesi zorunlu olan blok değeri 150 GB’ın üzerine çıktı ve yapılan her Bitcoin işlemi bu bloğa eklendiği için sürekli güncellenmesi gerekiyordu. Bu büyük dosya boyutu içinde transfer işlemlerinin tamamlanması için 10-20 dakikalık gecikmeler yaşanmaya başladı. Uzmanlar, eğer bölünme gerçekleşmemesi durumunda, yakın gelecekte Bitcoin ile alışveriş yapmak veya para transferi yapmanın, saatlerce beklemelere yol açacak onay sürecini gerektireceği görüşündeydi.

“Bitcoin Cash” adlı yeni ödeme protokolünün ortaya çıkmasını savunanlar, ağırlıklı olarak Çin merkezli BTC madencilerinden oluşuyordu. Madencilerin klon bir sanal parayı desteklemesi, mevcut Bitcoin teknolojisinde yaşanan değişimler olarak gösteriliyor.

Fork (çatallanma) nedir?

Dijital para birimi ağları konusunda son haftalarda çok önemli haberler ve gelişmeler yaşandı. “Fork”, Türkçe karşılığı ile çatallanma; paylaşılan bir geçmişi olan blok zincirlerinin, iki ayrı sürümünü oluşturan bir güncellemenin yapılması demektir. Buna en iyi örnek Etherum ve Etherum Classic’tir.

Değişiklik, piyasa değerinde yüzde 6'lık düşüşe neden oldu

Bu nedenle Bitcoin, yeni düzenlemeyle birlikte, Segwit2x ismi verilen teknolojiyle 1 MB olan blok boyutunu 2 MB’a çıkarmış olacak. Tüm Bitcoin sahipleri ise sahip oldukları Bitcoinleri dijital cüzdanlarına aktardıklarında, bu Bitcoin’ler Bitcoin Cash ile değiştirilecek. Kağıt cüzdanlarda Bitcoin saklayanlar ise bir kayıp yaşamayacaklar. Ancak yine de sosyal medyada ayrılmanın duyurulması nedeniyle yaşanan ilk panikle, Bitcoin’in piyasa değerinde %6’lık bir düşüş gözlendi.

Yeni Bitcoin Cash biriminin nasıl kullanılacağına ve nasıl değişim yapılacağına dair daha ayrıntılı açıklamaların, önümüzdeki saatlerde yapılması bekleniyor.

Bitcoin’leri kendi cüzdanınıza almadıysanız ve borsada bıraktıysanız ne olacak?

Bu durumda borsanızın yol haritasını takip etmek zorunda kalacaksınız. Eğer tercih ettiğiniz borsa iki Blockchain’i de destekler ise hesabınızdaki Bitcoin miktarı kadar Bitcoin Cash de olacak. Büyük olasılıkla borsanız size bir e-posta göndermiştir. Yok eğer göndermediyse de Twitter ya da başka bir sosyal medya yolu ile duyuru yayınlamış olabilir. Tabi en sağlıklısı, tercih ettiğiniz borsa ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.

Borsalardan bakiyelerini kendi cüzdanlarına almış ve private key’leri ellerinde olan kullanıcılar ise kendi tercihlerini kendileri yapabilir. İki Blockchain’den de yararlanabilirler.

Bitcoin Cash ilk işlem gününde 400 doları geçti

Bölünme üzerinden saatler geçmesine rağmen bir blok oluşmaması kripto para sahiplerinde görüş ayrılıklarına neden olsa da 7 saat sonra bitcoin cash’in ilk blockchaini oluştu.

CoinMarketCap verilerine göre 219$’dan işlem görerek hayata başlayan BCC, şu anda 439$ üzerinden işlem görüyor. Hacim olarak Ripple‘ı geride bırakarak en büyük üçüncü kripto para bitcoin cash oldu.

Bitcoin’in işlem hızındaki yavaşlıklar nedeniyle SegWit2’ye geçmesini desteklemeyen bir grup madenci, kapasiteyi 2MB değil de 8MB’a çıkarmak için bitcoin cash yazılımını oluşturdu ve bu sayede bölünme gerçekleşti. Bitcoin ve bitcoin cash’in yakın geleceği için şu anda bir şey söylemek mümkün değil. Buna tamamen pazar karar verecek ve burada da en önemli oyuncular büyük şirketler. Bitcoin cash’in alacağı destek, geleceği ile ilgili çoğu soruyu cevaplamış olacak.