El Cezire Amerika’da da Yayına Başlıyor

Medya dünyasında rekabet artıyor. İsrail’in 24 saat yayın yapan uluslararası kanalının ardından El Cezire Amerika da yayına başlıyor. TV kanalı kendisine erişilmesi zor görülen hedefler belirledi. Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, merkezi New York’ta bulunan...

El Cezire Amerika’da da Yayına Başlıyor (22 Ağustos 2013)

Medya dünyasında rekabet artıyor. İsrail’in 24 saat yayın yapan uluslararası kanalının ardından El Cezire Amerika da yayına başlıyor. TV kanalı kendisine erişilmesi zor görülen hedefler belirledi.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, merkezi New York’ta bulunan ‘El Cezire Amerika’ toplam 12 ABD kentinde büro açtı. 1000’e yakın kişinin istihdam edildiği ‘El Cezire Amerika’ her gün 14 saat kesintisiz haber yayını yapmayı planlıyor. ‘El Cezire Amerika’ mainstream (yaygın) medya kuruluşları tarafından işlenmeyen konulara eğilmeyi ve genç izleyicilere seslenmeyi amaçlıyor. ‘El Cezire Amerika’nın haberlerde Ortadoğu konularına ağırlık vereceği belirtiliyor.

Transferleriyle konuşuldu

‘El Cezire Amerika’, köklü Amerikan televizyonlarından yaptığı transferlerle de dikkat çekiyor. ‘El Cezire Amerika’nın başkanlığına eski ABC kanalı üst yöneticilerinden Kate O’Brian getirildi. Kanalın başkan yardımcılıklarını ise uzun yıllar CNN ve NBC gibi önde gelen yayın kurumlarında yöneticilik görevlerinde bulunan David Doss, Shannon High-Bassalik ve Marcy McGinnis üstlendi. Ana haber bültenini eski NBC spikeri John Seigenthaler sunacak. CNN’in iki kıdemli muhabiri Soledad O’Brien ve Ali Velshi de El Cezire Amerika’ya katıldı.

‘El Cezire Amerika’nın uluslararası operasyonlardan sorumlu yöneticiliğine getirilen İhab el Şihabi, New York Times gazetesine verdiği demeçte, “verilere ve rakamlara dayalı, ayrıntılı habercilik yapacaklarını” söyledi. İhab el Şihabi, “Yorumlardan kaçınan, ‘bağırmayan’, bildik simaların daha az göründüğü bir televizyon haberciliği yapacağız” dedi.

El Cezire, mevcut uluslararası yayınıyla ABD’de 4 milyon 700 bin haneye ulaşıyor. ‘El Cezire Amerika’ ile bu rakamın 48 milyona çıkarılması hedefleniyor. Uzmanlara göre ‘El Cezire Amerika’ kendine zor bir hedef belirledi. Zira dünya yayıncılığının önde gelen tanınmış kurumlarından BBC America dahi ABD’de ortalama 25 milyon haneye ulaşıyor.

‘Current TV operasyonu’

El Cezire’nin ABD’deki hedeflerine ulaşmasında Current TV de katkı sağlayacak. El Cezire, ABD eski Başkan Yardımcısı Al Gore tarafından kurulan Current TV kanalını bu yılın ocak ayında 500 milyon dolar karşılığında satın almıştı. ABD’de televizyon yayınları izleyici kitlesinin büyüklüğü ve bileşimini araştıran Nielsen Media Research’ün verilerine göre, Current TV’nin prime time kuşağında izleyici sayısı geçen hafta ortalama 24 bin olarak ölçüldü. Aynı zaman kuşağında Fox News ise 1,3 milyon izleyiciye ulaştı.

Türkiye’de bir türlü yayına başlayamadı!

Doha merkezli El Cezire, Türkiye’de Türkçe yayın yapma kararının üzerinden 4 yıla yakın süre geçmesine rağmen bir türlü yayına başlayamadı.

Gazetelere tam sayfa eleman ilanları vermenin yanı sıra transfer yöntemiyle de personel alımı yapılmıştı.

El Cezire, 2011 yılı başında, Türkiye’nin ilk şifreli kanalı olarak hayata geçen Cine 5’i Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) den 40.5 milyon dolara satın almıştı.

Orta Asya’yı, Balkanlar’ı ve Anadolu’nun tamamını kapsayan yeni bir izleyici kitlesine ulaşmak amacıyla kurulan kanal henüz yayına geçemedi.

Levent Sanayi Mahallesi’ndeki geçici binada çalışmalarını sürdüren kanalın bu yılın başında Topkapı’da daha önce darphane olarak yapılan bir binayı 20 milyon dolardan fazla para ödeyerek satın aldığı söylenmişti.

Şu anda El Cezire’nin Türkiye’deki ofisi haber merkezi olarak görev yapıyor. Son olarak ise, Doha’daki yönetimin bu yılın sonunda Türkiye’de de yayına başlamayı hedeflediği öğrenildi.