Suriye’de Neler Oluyor?…

Türk Basını ve Sosyal Medyasında Estirilmeye Çalışılan Hayali Savaş Rüzgarları Akşam saatlerinde bazı haber siteleri ve sosyal medyada ‘Suriye’de operasyon başladı’, ‘komandolar Şam’a ilerliyorlar’ başlıklı haberler yayınlanmaya ve paylaşılmaya başladı. Fransa’d...

Suriye’de Neler Oluyor?… (23 Ağustos 2013)

Türk Basını ve Sosyal Medyasında Estirilmeye Çalışılan Hayali Savaş Rüzgarları

Akşam saatlerinde bazı haber siteleri ve sosyal medyada ‘Suriye’de operasyon başladı’, ‘komandolar Şam’a ilerliyorlar’ başlıklı haberler yayınlanmaya ve paylaşılmaya başladı.

Fransa’da yayınlanan Le Figaro gazetesinin internet sitesinde yayınlanan bir haber kaynak gösterilerek yapılan bu haberlerin, dünya gündemi ve haber akışını yakından takip eden kişiler açısından ‘hayal mahsulü’ olduğu apaçık ortadaydı. Ancak bu kadar yakından ilgili olmayan çoğu kişiyi de heyecanlandırdı.

Önceki gün sabaha karşı Şam’ın Doğu Guta bölgesinde gerçekleştirilen ve binden fazla kişinin ölümüne neden olan kimyasal saldırının failleri konusunda bilinmezlik sürüyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin konuyla ilgili olağanüstü toplantıya çağrılması önerisine iki daimi üye Rusya ve Çin, bu saldırının muhalif güçlerce gerçekleştirildiği gerekçesiyle karşı çıkmışlardı. Esad yönetimi de bu konudaki suçlamaları reddetmiş ve söz konusu saldırının kendileri tarafından gerçekleştirilmediğini açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler kimyasal silah denetçilerinin tam da Şam’da oldukları bir dönemde böyle bir saldırının Esad yönetimi tarafından yapılmış olma olasılığı pek de akıllara yatmıyordu zaten.

ABD yönetimi de, Suriye’de dün gerçekleştirilen saldırıda kimyasal silahlar kullanıldığı iddialarının henüz kesin olarak belirlenemediğini söyledi.

Bugünkü basın brifinginde gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Suriye’deki saldırıda kimyasal silahlar kullanıldığının henüz kesin olarak belirlenemediğini söyleyerek, ABD Başkanı Barack Obama’nın istihbarat servisini olayla ilgili bilgi toplamakla görevlendirdiğini ifade etti.

Rota Haber sitesi ise öğleden sonra geçtiği özel haberde, Şam’daki kimyasal saldırının arkasında ABD’nin olduğunu öne sürerek, olaya bambaşka bir boyut kattı.

Rotahaber’in ilk kez gündeme getirdiği belgelerde, Suriye’deki kimyasal saldırının planlayıcısının Washington, finansörünün Katarlılar, uygulayıcısının da İngiliz Britam Güvenlik Şirketi olduğu öne sürüldü. http://haber.rotahaber.com/esad-yapti-dediler-abd-cikti_393031.html

Fransız Le Figaro gazetesi ise bu akşam internet sitesinde yer alan bir haberde, İsrail, Amerikan ve Ürdün’lü askerlerin komutanlık ettiği birliklerin Ağustos ayının ortalarından beri Suriye’nin başkenti Şam’a doğru ilerlediğini iddia etti. Le Figaro, Amerikalıların Ürdün’de gerilla eğitimi verdiği Suriye’li muhalif askerlerin Ağustos ayı ortalarında Suriye’ye giriş yaptığını kaydetti. Gazete, İsrail, Ürdün ve CİA ajanlarının komutanlık ettiği 300 kişilik ilk gurubun 17 Ağustos’ta Suriye’nin güneyinden sınırı geçtiğini aktardı. Haberde, ikinci grubun ise 19 Ağustos’ta Suriye’ye giriş yaptığı aktarıldı.

Bu haberi kaynak gösteren bazı Türk haber kuruluşu ve sosyal medya kullanıcıları da sanki savaş çıkmışçasına ortalığı heyecanlandıracak haber ve paylaşımlarda bulundular.