Eğlenecek Halimiz Kalmadı!

Dolar ve Euro’nun TL karşısındaki hızlı tırmanışı, son zamlar karşısında vatandaşın tasarruf eğilimine girmesi eğlence sektörünü de vurdu. Önceden planlanan konserler birer birer iptal ediliyor. Habertürk’ten Menekşe Ataselim ve Ünsal Ereke’nin özel haberine göre, dün...

Eğlenecek Halimiz Kalmadı! (12 Şubat 2014)

Dolar ve Euro’nun TL karşısındaki hızlı tırmanışı, son zamlar karşısında vatandaşın tasarruf eğilimine girmesi eğlence sektörünü de vurdu. Önceden planlanan konserler birer birer iptal ediliyor.

Habertürk’ten Menekşe Ataselim ve Ünsal Ereke’nin özel haberine göre, dünyaca ünlü yıldızların Türkiye konserleri yüksek kura takılırken, tasarruf eğilimi artan tüketicinin de yüksek bütçe ayırması gereken etkinliklere olan ilgisi azaldı.

Online satış kanalı Mybilet’ten alınan bilgiye göre, Aralık ve Ocak aylarında konser, etkinlik ve festival biletlerinin satışı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20’nin üzerinde düşüş gösterdi. Konser organizasyonu yapan firmalar da bilet talebinin yüzde 50 civarında gerilediğini bildirdi. 2012’de İstanbul’da gerçekleştirilen Madonna konseri de dahil olmak üzere pek çok büyük organizasyon düzenleyen GNL Entertainment Kurucu Başkanı Alp Çağrı Günal, yabancı sanatçı konserlerinde 6 ayda maliyetin yüzde 25 düzeyinde arttığını, bazı tekliflerini kurdaki artış yüzünden geri çektiklerini söyledi.

‘RİSKİMİZ ÇOK YÜKSELDİ’

İptal ettikleri etkinlikler arasında İstanbul’da planlanan Beyonce konserinin de olduğunu belirten Günal, şöyle konuştu: “Beyonce’de hemen hemen bütün süreci geçtik ama konserden vazgeçtik. Bu yıl, normal bir yıldakinin yarısı kadar konser yapacağız. Çünkü maliyet riskli boyutta arttı ve bilet satışlarında tüketicinin konser talebi yüzde 50’yi bulan oranda azaldı. Henüz bilet fiyatlarına zam gelmemesine rağmen talep düştü. Çünkü gündem, hayattan çok rol çalıyor. Toplumda bir huzursuzluk var. Beyoğlu’ndaki etkinlik mekânı Garajistanbul’u da biz işletiyoruz. Orada da etkinliklere olan talep yüzde 30 civarında beklentimizin altında seyrediyor. Eskisi gibi bir hava yok; gelenler de eğlenmek değil kafasını dağıtmak peşinde.”

1 MİLYON DOLARDAN PAHALI BRITNEY VE RIHANNA DA OLMADI

Life Group Entertainment Yönetim Kurulu Başkanı Erdem İpekçi, daha önce Enrique Iglesias, Katy Perry, David Guetta, Roxette ve James Blunt gibi birçok ünlü şarkıcı, DJ ve grubun Türkiye’de konser vermesini sağladıklarını hatırlatarak, “Kurdaki artış nedeniyle 500 bin doların üzerindeki konser organizasyonlarına verdiğimiz teklifleri geri çekme kararı aldık. Bunlar arasında Deep Purple ve Massive Attack da var” dedi. İpekçi, “2014’te yapmayı planladığımız 1 milyon doların üzerinde maliyeti olan Britney Spears ve Rihanna konserleri de aynı akıbete uğradı. Maliyeti en fazla 300 bin dolara kadar olan sanatçılara yöneleceğiz. Bunların çoğu da yerli sanatçılar olacak” diye konuştu.

‘İŞİ KURTARMAK İÇİN EURO’YU SABİTLEDİK’

Kurda meydana gelen artışlar nedeniyle kasım ayından bu yana maliyetlerinde yüzde 40’a varan artış olduğunu ifade eden One Colony Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Aydın, “İlk etapta ne yapacağımızı düşündük. Daha önceden yaptığımız duyurular nedeniyle bilet fiyatlarını artıramıyoruz. Bu nedenle Hollanda’daki merkezimizle temasa geçtik. TL’nin değer kaybı karşısında bize tolerans gösterdiler” dedi. Euro kurunu 2.5 TL’den sabitlediklerini söyleyen Aydın, bu sayede 2014 yılında gerçekleşecek WinX Perileri, Bubble Show ve mayısta düzenlenecek I Am Hardwell organizasyonlarını kurtardıklarını belirtti.

‘Kur artışı bu yıl fiyata yansımaz’

Zorlu Center PSM Genel Müdürü Ray Cullom, henüz bilet fiyatlarında değişiklik yapmadıklarını belirterek, “Umuyoruz ki 2015’te de böyle bir değişikliğe gitmeyeceğiz. Mevcut durumda bunu yapmak gittikçe zorlaşıyor” dedi. Cullom, kur artışından etkilenmelerine rağmen etkinliklerin bilet fiyatını bu yıl artırmayacaklarını söyledi.

2014’te kesinleşen konserler

DAVID GUETTA

Tarih: 27 Haziran

Mekân: Küçükçiftlik Park

Organizasyon: Unilife

Toplam bilet: 13 bin

 

JUSTIN TIMBERLAKE

Tarih: 26 Mayıs

Mekân: İTÜ Stadyumu

Organizasyon: MAP-BKM

Toplam bilet: 45 bin

 

AEROSMITH

Tarih: 14 Mayıs

Mekân: İTÜ Stadyumu

Organizasyon: MAP-BKM

Toplam bilet: 25 bin

 

I AM HARDWELL

Tarih: 17 Mayıs

Mekân: Küçükçiftlik Park

Organizasyon: One Colony

Toplam bilet: 15 bin

Kaynak: Habertürk Ekonomi