Eyvah Eyvah 4: İstanbul Haftaya 25 Dereceyi Görecek!

İstanbul’da bugün 20 dereceyle son 50 yılın Şubat ayı sıcaklık rekoru kırıldı. İTÜ Öğretim Üyesi Miktad Kadıoğlu A Haber’de katıldığı canlı yayında sıcaklıkların gelecek hafta 25 dereceye kadar yükseleceğini açıkladı. Daha önce en yüksek sıcaklığın 18.3 ...

Eyvah Eyvah 4: İstanbul Haftaya 25 Dereceyi Görecek! (12 Şubat 2014)

İstanbul’da bugün 20 dereceyle son 50 yılın Şubat ayı sıcaklık rekoru kırıldı. İTÜ Öğretim Üyesi Miktad Kadıoğlu A Haber’de katıldığı canlı yayında sıcaklıkların gelecek hafta 25 dereceye kadar yükseleceğini açıkladı.

Daha önce en yüksek sıcaklığın 18.3 derece olarak ölçüldüğünü belirten Kadıoğlu, “Yani bugün 19 derecede olsa, 20 derecede olsa sıcaklık rekoru kırılacak” dedi. Artan sıcaklıklarla birlikte yaklaşan tehlikenin de altını çizen Kadıoğlu şunları söyledi:

Yarın İstanbul’da yağış bekleniyor. Bulutlanmayla birlikte düşen sıcaklıklar hafta sonuna kadar böyle devam edecek. Hafta sonu İstanbul’da hava soğuyor ama Salı günüden itibaren sıcaklık 25 dereceye kadar yükselecek. Eğer sıcaklık İç Anadolu ve Doğu Anadolu’ya  doğru böyle giderse karları buharlaştırma tehlikesi var. Orada zaten az yağış oldu bu sene. Mevcut karların yavaş yavaş erimesi yerine buharlaşması sıkıntı yaratabilir.

“SUSUZLUK VE TARIMSAL ALANDA SIKINTI YARATIR”

Beklenen kardan beklenen su Anadolu’daki barajlara gitmeyebilir. Ağaçların erken çiçek açması da çok zararlı. Nisan ayına kadar donlar olabiliyor bu da meyve kaybına neden olabilir. Bu havalar susuzluk, tarımsal sulama ve enerji üretiminde sıkıntı yaratabilir. Hatta haşere üremesinde bile artışa yol açabilir