Dünyayı saran Pokemon Go’nun potansiyel suç oluşturan ‘yan etkileri’

Mobil iletişim cihazları üzerinden bir anda dünyayı saran Pokemon Go oyunu bataryanın ömrünü tüketmesi ve sunucuların sürekli çökmesinin yanında, hırsızlara ve pedofillere davetiye çıkarabiliyor. Henüz resmi olarak yayınlanmadığ...

Dünyayı saran Pokemon Go’nun potansiyel suç oluşturan ‘yan etkileri’ (13 Temmuz 2016)

Mobil iletişim cihazları üzerinden bir anda dünyayı saran Pokemon Go oyunu bataryanın ömrünü tüketmesi ve sunucuların sürekli çökmesinin yanında, hırsızlara ve pedofillere davetiye çıkarabiliyor. Henüz resmi olarak yayınlanmadığı ülkelerde Google Playstore dışındaki kaynaklardan indiren kullanıcıların, telefonları da tamamen ele geçirilebiliyor.

Kısa sürede tüm dünyaya yayılan Pokemon Go’nun masum bir oyunun çok ötesinde olduğu belirtiliyor. Son zamanların belki de en çok ses getiren oyunlarından olan Pokemon Go, kısa sürede dünya çapında bir fenomen haline geldi.

Oyunu geliştiren Nintendo firmasının borsadaki hisseleri 3 günde yüzde 60 değer kazandı. Pokemon GO beş işlem gününde Nintendo'nun piyasa değerini 11 milyar dolar artırdı. Nintendo hisseleri roket gibi uçarken Pokemon çılgınlığının nereye doğru gideceği merak ediliyor…

Pokemon GO, arttırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak iOS ve Android cihazlar için geliştirilen ve gerçek dünya üzerinde fiziksel olarak oynanan konum tabanlı bir mobil oyun. Oyunculara daha önce yaşamadıkları ilginç bir deneyim sunuyor.

Google girişimi ile kurulan Niantic ve The Pokemon Company tarafından geliştirilen oyun, 6 Temmuz 2016’da birkaç ülkede ücretsiz olarak kullanıma sunuldu. Telefonun GPS, bluetooth ve kamera özelliklerini kullanan oyun sayesinde oyuncular, “gerçek” bir Pokemon avı deneyimini yaşama şansına erişiyor. Oyun henüz Türkiye’de Google Play veya App Store’da yer almıyor.

Çizgi filmin orijinalinde olduğu gibi, oyununda da pokemon karakterlerini yakalama, eğitme, takas etme, karşılıklı savaştırma gibi fonksiyonlar bulunuyor.

İlk bakışta tehlikesiz görünen bu oyun, aslında o kadar da masum değil. Oyunla ilgili şikayetler genelde bataryanın ömrünü tüketmesi ve sunucuların sürekli çökmesi ile ilgili olsa da, oyun, pek çok tehdidi barındırıyor.

KORSANLARIN ELİNE GEÇİYOR

Birkaç gündür gündemi meşgul eden Pokemon Go, internet korsanlarının ilgisini çekti bile. Mesela, henüz piyasada olmayan ülkelerde oyunun malware versiyonu, APK dosyası görünümünde internete düşmüş. Bu uygulamaların, DroidJack RAT isminde Trojan dosyası oldukları ve indirilmeleri halinde telefonun kontrolünün korsanların eline geçtiği uyarısı veriliyor.

SOYGUN YAPILIYOR

Korsanlık, buz dağının görünen kısmı… ABD'nin Missouri eyaletindeki O'Fallon kentinde dört hırsızın, oyuncuları tenha bölgelere çekerek soydukları ortaya çıktı. Soyguncuları yakalayan Bill Stringer isimli polis, soyguncuların, oyundaki GPS özelliğinden faydalanarak kullanıcıları tenha bölgelerde beklediğini ve buraya gelen insanları silahla tehdit ederek soyduğunu belirtti.

PEDOFİLLERE ÇIKAR SAĞLAYABİLİR

Robin isimli bir Twitter kullanıcısı ise, belli bir bölgeye yarım saat boyunca Pokemonları çağırma olanağı sunan “lure” özelliğinin pedofillere çıkar sağlayabileceğini belirtti. Twitter üzerinden sonuçlarını paylaştığı bir “sosyal deney” yürüten Robin, belli bir bölgede lure özelliğini kullandı ve insanların gelmesini bekledi. Birkaç dakika içindeyse, ebeveynleri yanlarında olmayan pek çok çocuk bu bölgeye geldi. Robin “Bu oyun insanlarda bir arkadaşlık hissi uyandırıyor. Buraya gelen çocukların çoğu kesinlikle yabancıların tehlikeli olabileceği gerçeğini unutmuştu” diyen bir tweet attı.

ÇOCUKLARA ZARAR VERMEK İSTEYEN KULLANABİLİR

Bir NSPCC sözcüsü de “Bu oyun çocuklar arasında oldukça popüler ve bu nedenle onlara zarar vermek isteyen biri tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bu tip oyunları yaratırken oyun şirketlerinin genç oyuncuları göz önüne almaları ve yaptıkları uygulamanın onları tehdit altında bırakmayacağından emin olmaları gerekir” diye bir açıklama yaptı.

SİYAH ERKEKLER İÇİN ÖLDÜRÜLME RİSKİ TAŞIYOR

Omari Akil isimli bir blogger ise, Kotaku isimli internet sitesinde yayınladığı “Pokemon Go, eğer siyah bir erkekseniz sizin için bir ölüm fermanı olabilir” isimli yazısında, ABD’de siyahi vatandaş olmanın zorluğuna değindi. ABD’de polis tarafından öldürülen Alton Sterling ve Philando Castile isimli iki siyahi vatandaşa dikkati çeken Akil şöyle dedi: “Dışarıda Pokemon ararken şüpheli görünmemeye çalışıyorum, çünkü bir yerde gereğinden fazla durmak siyah bir erkek için tutuklanma, hatta öldürülme riski taşıyor.”

TÜRKİYE’DE DE KURBAN VAR

Pokemon Go’nun Türkiye’deki kurbanları da ortaya çıkmaya başladı. Onlardan bir tanesi “Zasch” isimli bir Ekşi Sözlük yazarı. Nişantaşı Çocuk Büro Amirliği önünde Pokemon yakalamaya çalışırken, nöbetçi polisin fotoğrafını çektiği gerekçesiyle gözaltına alınan sözlük yazarı olayı şöyle anlattı: “Güler misin ağlar mısın’lı bölüm burada başlıyor. 15 dakika, bir art niyetimin olmadığını, aslında fotoğraf çekmediğimi, karakolun üstünde uçan yarasa tipi bir Pokemon’u avlamaya çalıştığımı anlattım üç polise. Israrla çektiğin fotoğraflar nerede diyorlar, yahu fotoğraf yok, Pokemon var diyeceğim, diyemiyorum… diyemedikçe daha da üstüme geliyorlar.”

"POKEMON GO" KULLANICILARI BU TUZAĞA DİKKAT!

Ayrıca Pokemon Go oyununu, forumlar ya da resmi satış mağazası dışındaki kaynaklardan yükleyen kullanıcıların, "droidjack" olarak adlandırılan bir "arka kapı" yazılımıyla telefonlarındaki bilgilerin çalınabileceği de bildirildi.

Siber güvenlik uzmanı Alper Başaran, AA’na yaptığı açıklamada, dünyayı saran "Pokemon GO" çılgınlığının siber suçlular için de önemli bir fırsat haline geldiğine dikkati çekti.

Bir güvenlik firması yaptığı inceleme sonucunda forumlar gibi çeşitli kaynaklardan indirilen Pokemon GO oyunlarında ’droidjack’ olarak adlandırılan bir arka kapı yazılımı tespit etti.

Oyunun haritalardan kameraya kadar çok sayıda telefon kaynağına ihtiyaç duyması nedeniyle sistem genelinde geçerli izinler talep ediyor. Aynı izinlerin arka kapı yerleştirilmiş sürümde de istenmesi saldırganların sahte uygulamanın yüklendiği telefondaki bütün verilere ulaşmalarına imkan sağlıyor.

VE İLK YASAK ALMANYA'DAN GELDİ

Nazi Almanyası tarafından 2. Dünya Savaşı sırasında  kurulmuş en büyük toplama, zorunlu çalışma ve imha kampı olan Auschwitz-Birkenau  Devlet Müzesi, kampın kurbanlarının ruhuna saygısızlık yarattığı gerekçesiyle  ziyaretçilerin müze sınırları içinde Pokemon Go oyunu oynamasına izin  verilmeyeceğini açıkladı.

Auschwitz Müzesi Sözcüsü Pawel Sawicki, müze yetkililerinin oyunun  üreticilerinden Auschwitz kampını oyunun kapsamından çıkarmalarını istediklerini  açıkladı.

Bu arada, Türkiye'de de Diyanet-Sen camilerde de pokemon çıkmasına karşı oyunun yasaklanmasını talep etti.