Sosyal medya planlaması, kanal yapılandırması ve içerik farklılaştırması

KAMİL ERYAZAR Hedef kitlenizi göz önünde bulundurup, sosyal medya üzerinde markanız ve sektörü hakkında yapacağınız gerekli analizlerin sonuçlarını değerlendirerek, en uygun sosyal medya iletişim ve pazarlama stratejisini belirlemeniz gerekiyor. Buna ba...

Sosyal medya planlaması, kanal yapılandırması ve içerik farklılaştırması (15 Temmuz 2016)

KAMİL ERYAZAR

Hedef kitlenizi göz önünde bulundurup, sosyal medya üzerinde markanız ve sektörü hakkında yapacağınız gerekli analizlerin sonuçlarını değerlendirerek, en uygun sosyal medya iletişim ve pazarlama stratejisini belirlemeniz gerekiyor. Buna bağlı olarak da sosyal medya entegrasyonu ve optimizasyonunu oluşturmalısınız.

Hedef kitleyle başarılı bir bağ ve içten bir diyalog kurabilmek için, uygun, kaliteli ve özgün içerik üretimi kadar ürettiğiniz içeriğin ağ üzerinden nasıl dağıtılacağı da önem taşıyor.

Sosyal ağların güncel kullanıcı profillerini doğru analiz edip, ortak ve ayrışan yönlerini saptayarak, buna göre hazırlanacak bir dijital medya planlamasıyla işlevsel kanal yapılandırmasına gitmelisiniz. Bunun için de hedef kitlenizde yer alan kişileri iyi tanımanız, beğeni ve davranış eğilimlerini iyi gözlemlemeniz gerekiyor.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra da, onların daha çok hangi sosyal medya platformunu kullandığını araştırmanız ve buradan onlara nasıl ulaşabileceğinizle ilgili çalışmaları yapmalısınız.

Hedef kitlenize doğrudan ulaşabileceğiniz sosyal medya kanallarını seçmelisiniz. Hangi bölgede, hangi kitle, hangi sosyal ağı, nasıl ve hangi sıklıkta kullanıyor gibi soruların çok iyi yanıtlanması gerekmektedir.

Sosyal medya pazarlama hedeflerinizi belirlerken, (SMART) modelini göz önünde bulundurun:

● Özgün

 ● Ölçümlenebilir

●Ulaşılabilir

● Amaca uygun

● Zaman Odaklı

Sosyal Medya Analizi

Hedef kitlenizin demografik verilerini gruplayıp, belirli yaş aralığına sahip, belirli cinsiyetteki kişilerin hangi sosyal ağlarda çoğunlukta olduğunu öğrenmeli ve o sosyal ağlara daha fazla odaklanmalısınız. Bunun için Facebook fan sayfalarının istatistikleri ve ‘Followerwonk’ gibi Twitter araçlarından yararlanabilirsiniz.

Hangi kanallarda var olduğunuzu, farklı kanallar üzerindeki kitlenizin durumunu ve rakiplerinizle karşılaştırdığınızda mevcut konumunuzu değerlendirin. Size ait olmayan ancak marka ya da firmanızın adını taşıyan hatta sizi temsil ettiğini iddia eden başka sahte hesaplar olup olmadığını kontrol edin ve önlemlerinizi alın.

Sosyal medya pazarlama planınızı oluştururken, hem müşterilerinizi hem de rakiplerinizin profil hesaplarını göz önünde bulundurmak işinizi kolaylaştıracaktır. Rakiplerinizin ne tür paylaşım yaptıkları ve müşterilerinizin ne tür paylaşımları beğendikleri sizler için önemli göstergelerdir. Böylelikle hem kendinizi rakiplerinizden farklılaştırabilir hem de müşterilerinizi beklentilerini karşılayacak ürün ve hizmet sunabilirsiniz.

Hedeflenmiş Pazarlama

İnsanlar, internet ve sosyal medyayı hem iş hem zevk için, hem profesyonel hem de kendi kişisel özel yaşamlarında kullanıyorlar.

Kullanıcılar ilgi alanlarına göre birden çok sosyal ağı takip ediyorlar ve her birinde farklı müşteri davranışı sergiliyorlar. Buna göre kanal seçimi kadar seçtiğiniz kanalın özelliğine uygun içerik üretmeniz gerekiyor. Örneğin Twitter’ı satış, Facebook’u pazarlama ve satış, LinkedIn’i ise markanızın saygınlığı açısından insan kaynakları ve kurumsal pazarlama odaklı düşünebilirsiniz.

Sosyal medyada iletişim başarınız için hedeflenmiş (niş) pazarlamaya odaklanın.

Bunun bilincinde olan markalar farklı kanalları kullanmakla birlikte, iş sosyal ağların özeliklerine göre içerik farklılaştırmasına gelince ne yazık ki sınıfta kalıyorlar. Tüm kanallara aynı içeriği kopyalayıp yapıştırıyorlar. Oysa hedef kitlenin sosyal ağ davranışlarına göre bölünüp, aynı pazarlama kampanyasını farklı içeriklerle yürütmek gerekiyor.

Tüm sosyal medya hesaplarınızı web siteniz ve bloğunuzla birlikte, birbirlerine de ‘entegre’ edin, link verin.

Y ve hatta Z kuşağını önemseyin!

Çünkü onlar tüketimin olduğu kadar internetin ve sosyal medyanın da efendisiler! Facebook her ne kadar sosyal ağların amiral gemisi olsa da artık genç kuşağı genç kuşağı pek ‘açmıyor’. Yeni arayışlar içerisindeler. Onlar için şimdilik Instagram, Snapchat daha cazip.

‘Kankalara’ özel dinamik ve güncel içerikler hazırlayıp paylaşın.

“Satın alma” butonu ile “sosyal satış”

Doğrudan satışı olan bir marka ya da işletmeyseniz, Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest’in sunduğu “satın alma butonu” uygulamasını kullanmanız yararlı olacaktır. Böylece içeriğinizi sıcak satışa dönüştürme olanağını da yakalayabilirsiniz. Bu yeni özellik, müşterilere başka bir uygulamaya gerek kalmaksızın sipariş verebilme olanağı sunmaktadır. Anında harekete geçirici özelliği nedeniyle reklamların bütünselliğini tamamlayıcı çok işlevsel bir uygulamadır.

Reklamsız olmuyor!

Bu mesaj bombardımanı ve baş döndürücü veri akışı arasında reklamsız, ücretsiz organik ulaşım artık çok zor. Diğer mecralara göre reklam bedelleri hâlâ ekonomik olan arama motoru ve sosyal ağlara hedef kitlenize göre seçim yaparak reklam da verin. Beklediğiniz geri dönüşümü alacağınızdan emin olabilirsiniz.

DEVAM EDECEK…

Makalenin bundan önceki bölümü: Dijital pazarlama devriminin yeni evresi: Nesnelerin interneti, giyilebilir teknoloji ürünleri, 3D ve artırılmış sanal gerçeklik