Dünyanın en zengin insanı vasiyetini açıkladı: Servetini çocuklarına değil kime bırakacak?

87,4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, vasiyetini açıkladı Radio 4′e konuk olan Gates, servetini çocuklarına bırakmamaya karar verdiğini belirtti. Gates’e göre böylece çocukları k...

Dünyanın en zengin insanı vasiyetini açıkladı: Servetini çocuklarına değil kime bırakacak? (1 Şubat 2016)

87,4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, vasiyetini açıkladı

Radio 4′e konuk olan Gates, servetini çocuklarına bırakmamaya karar verdiğini belirtti.

Gates’e göre böylece çocukları kendi kariyerlerine sahip olarak kendi yollarını çizebilirler.

Servetinin çoğunu karısı Melinda’ya bırakacağını kaydeden Gates, dünyada yardıma muhtaç kişiler için harcanabilirliği konusunda çalışacağını söyledi.

Dünyada istediği her şeyi satın alabilecek olan adamın lüks objesi olarak seçtiği şeyler ise DVD koleksiyonu ve dünyadaki en önemli kitaplar.

“Tarihe İz Bırakmaktansa Hastalıkları Yok Edebilmeyi İsterdim”

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, iki yıl önce AFP’ye verdiği bir röportajda da “İnsanların beni hatırlamasına ihtiyacım yok, tarihe iz bırakmaktansa hastalıkları yok etmek için çabalamayı isterdim” demişti.

87,4 milyar dolarlık servete sahip Gates, ”Eşim ve ben, vakfımızın tüm parayı biz öldükten sonra 20 yıl kadar daha kullanmasına karar verdik” diye konuşmuştu.

Ancak çabalarının ”sonsuza dek süremeyeceğini” ifade eden Gates, ölünceye dek çocuk felcinin ve sıtmanın tamamen ortadan kalkmasını istediğini de vurgulamıştı.

Gates, vakfının yaptığı yardımların, zengin ülkelerin yoksul ülkelere yıllardır yaptığı yardımdan daha etkili olduğunu belirterek, ”Onların yardımlarının çoğu, yoksul ülkelerin dostluğunu satın almaya yönelik, bunlar gerçek yardım bile değil” ifadesini kullanmıştı.