Borsada dibi gören Twitter satılıyor mu?

Twitter hisseleri 2013’de halka arz edildiği değerin de altına düştü, satılacağı söylentileri Wall Street’te ayyuka çıktı Sosyal medya devi Twitter kurulduğu günden bu yana finansal açıdan en zor günlerini yaşıyor. 10 yıl önce kit...

Borsada dibi gören Twitter satılıyor mu? (1 Şubat 2016)

Twitter hisseleri 2013’de halka arz edildiği değerin de altına düştü, satılacağı söylentileri Wall Street’te ayyuka çıktı

Sosyal medya devi Twitter kurulduğu günden bu yana finansal açıdan en zor günlerini yaşıyor.

10 yıl önce kitle iletişimi ve habercilik tarihinde yeni bir dönemi başlatan, dünya ve ülke gündemlerinin anlık olarak takip edildiği mikroblog sitesi Twitter borsada dibe vurdu.

Bir türlü kullanıcı sayısını artıramayan Twitter, geçen yıl da istediği büyümeyi yakalayamadı ve yine yatırımcılarına finansal hayal kırıklığı yaşattı. 2016’ın ilk ayında ise performansı iyice düştü.

Mum gibi eriyor

Twitter hisseleri New York borsasında Kasım 2013'te işlem görmeye başladı. 26 dolardan halka arz edilen hisselerin bugünkü değeri bu rakamın da altına düşmüş durumda. Buna bağlı olarak da 40 milyar dolara kadar yükselen piyasa değerinin de yeniden 2013 yılındaki 11,5 milyar dolara gerilediği belirtiliyor.

Yine satın alma söylentileri çıktı

Twitter’ın satılacağı söylentileri 7 yıldır zaman zaman gündeme geliyor. News Corporation, bu yılın başlarında devralma söylentilerini yalanlamıştı. Ancak bugün Wall Street’te Silver Lake ve Marc Andreessen’i çevreleyen bir grup yatırımcı tarafından Twitter'ın satın alınacağı olasılığı ciddi ciddi konuşulmaya başlandı. Finansal piyasada konu Twitter’a özgü etiketleme yöntemine gönderi yapılarak #takeover adıyla konuşuluyor.

Bu söylentiler üzerine Twitter’ın hisselerinde yüzde 10’luk bir artış yaşandığı da görüldü. Pek de gerçekçi görünmeyen potansiyel alıcılar arasında medya imparatoru Rupert Murdoch ve Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın adı bile geçiyor. Daha önceki yıllarda çıkan söylentilerde de Google ve Facebook’un da alıcı olabileceği belirtiliyordu.

Yönetim değişikliği de kurtarmadı

Twitter'ın İcra Kurulu Başkanı Dick Costolo geçen yıl 1 Temmuz’da görevinden ayrılmış yerine Jack Dorsey geçmişti. Ürün değişim hızının arttırılmadığı için firma yönetimini sürekli eleştiren Dick Costolo’nun istifasında, Twitter’ın kullanıcı sayısının arttırılamayışı ve hisselerindeki düşüşün önlenemeyişinin etkili olduğu söylenmişti.

Twitter, Dick Costolo’nun istifasından sonra geçen yıl bazı üst düzey yöneticileri ile çalışanlarının yaklaşık yüzde 8’ine karşılık gelen 336 kişiyi işten çıkarmıştı.

Son olarak da Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Google’ın eski yöneticilerinden Omid Kordestani getirilmişti.