Dünyanın En Genç Dağcısı

Yaşıtları bilgisayarla oynarken Tyler Armstrong, 9 yaşında Güney Amerika’nın en yüksek dağı olan Aconcagua’nın zirvesine adını yazdı. Tyler, Aconcagua’ya tırmanan en genç kişi unvanını aldı ABD’li 9 yaşındaki Tyler Armstrong, Arjantin’de Aconcagua Dağı’nın zirves...

Dünyanın En Genç Dağcısı (29 Aralık 2013)

Yaşıtları bilgisayarla oynarken Tyler Armstrong, 9 yaşında Güney Amerika’nın en yüksek dağı olan Aconcagua’nın zirvesine adını yazdı. Tyler, Aconcagua’ya tırmanan en genç kişi unvanını aldı

ABD’li 9 yaşındaki Tyler Armstrong, Arjantin’de Aconcagua Dağı’nın zirvesine tırmanan en genç kişi oldu. Tyler, babası Kevin Armstrong ve birçok kez Everest’e çıkan Tibetli şerpa Lhawang Dhondup ile Noel arifesinde 6 bin 962 metre yüksekliğindeki Aconcagua Dağı’nın zirvesine tırmanmayı başardı. Ekip önceki gün Aconcagua’dan döndü.

‘HER ÇOCUK BAŞARABİLİR’

Akranlarının genellikle bilgisayar oyunları oynadığını, kendisinin ise tırmanış için 1.5 yıl boyunca hazırlandığını söyleyen Tyler, “Her çocuk bunu başarabilir, tek yapmaları gereken denemek ve hedefe kilitlenmek. Orada dünyanın atmosferini görebiliyorsunuz. Tüm bulutlar altınızda ve gerçekten çok soğuk” diye konuştu.

BABA: ‘ZORLA TIRMANDIM’

Baba Armstrong ise “Birçok kişi, bizim Tyler’ı bunu yapmaya zorladığımızı düşünürken, durum tam tersi. Karım ona göz kulak olmamı istediğinden, tırmanmak zorunda kaldım” dedi. 8 yaşındayken de Tanzanya’da 5 bin 895 metre yüksekliğindeki Kilimanjaro Dağı’na tırmanan küçük dağcının bir sonraki hedefi ise Alaska’daki McKinley Dağı. Aconcagua Dağı’na tırmanan en genç kişi unvanı, daha önce 2008 yılında 10 yaşındayken zirveye çıkan Coloradolu Matthew Moniz’e aitti. (AA)