Dünyanın Zirvesinde Bir Türk Kadını

San Francisco State Üniversitesi’nde pazarlama iletişimi bölümünde öğretim görevlisi olan 39 yaşındaki Gülnur Tumbat dünyanın en yükseği Everest’e tırmanıyor. Tumbat, iki ay sürecek bu zorlu tırmanışta risk tüketimi ve pazarlaması konularındaki akademik araştı...

Dünyanın Zirvesinde Bir Türk Kadını (8 Nisan 2014)

San Francisco State Üniversitesi’nde pazarlama iletişimi bölümünde öğretim görevlisi olan 39 yaşındaki Gülnur Tumbat dünyanın en yükseği Everest’e tırmanıyorTumbat, iki ay sürecek bu zorlu tırmanışta risk tüketimi ve pazarlaması konularındaki akademik araştırmalarına ek veri toplayacak.

San Francisco State Üniversitesi’nde Doçent Doktor olan Gülnur Tumbat, “8 Zirveler” diye bilinen dünyanın her coğrafi kıtasının en yüksek zirvelerine tırmanan ilk Türk kadını olma yolunda… Bu zirve tırmanışlarından 4 tanesini geçtiğimiz yıllarda tamamlayan Tumbat, bu ay da Everest’in 8 bin 848 metrelik zirvesine tırmanarak, 5. zirvesini tamamlamayı hedefliyor. Ayrıca, Everest’e Nepal rotasından tırmanan ilk Türk kadın unvanını da alacak.

Sabbatical (Akademik Konuk) olarak Bahçeşehir Üniversitesi’nde çalışmalarını yürüten Tumbat’ın bu zorlu tırmanışı ve akademik çalışması da Bahçeşehir Üniversitesi tarafından destekleniyor.

Everest tırmanışına 1 Nisan 2014’te Katmandu’dan başlayan Tumbat, Kuzey Amerika’nın en yüksek noktası  (McKinley – 6195m bkz. fotograf) ve Güney Amerika’nın en yüksek noktasına (Aconcagua – 6962m) ulaşan ilk ve tek Türk kadını olma özelliğine de sahip.

Tüm dünyada “8 Zirveler” projesi kapsamındaki dağların tamamına tırmanan kadın sayısı en son istatistiklere göre sadece 12. Bu zirveler şunlar: Asya Kıtası’nda Everest Dağı, Güney Amerika Kıtası’nda Aconcagua Dağı, Kuzey Amerika Kıtası’nda McKinley Dağı, Afrika Kıtası’nda Klimanjaro Dağı, Antarctica’daki Vinson Dağı, Avrupa Kıtası’nda Elbrus Dağı Okyanusya Kıtası’nda Carstenz Dağı ve 8. zirve olarak geçen Avustralya’da Kosciuszko Tepesi. 

Everest’e Oksijenli Tırmanış

Tumbat, her tırmanışın, bulunduğu coğrafya ve iklime göre değişik zorlukları olduğunu belirterek, şunları söylüyor: “Benim en çok stresli olduğum tırmanış, Aconcagua tırmanışıydı. Aconcagua dağı, Güney Amerika kıtasının en yüksek dağı. Ben bu dağa ekipsiz/rehbersiz tırmandım. 15 gün sürdü. Bu dağa tırmanan ilk Türk kadınıyım. Bir sürü değişkenin olduğu dinamik bir ortamda, hayati bazı kararları tek başınıza vermek durumunda olmak bayağı stresli idi. Mesela, etraftaki ekiplerden hava durumuyla ilgili bilgi toplayıp, devam edip etmemeye karar vermek. Kendi fiziksel ve duygusal durumunuza göre karar vermeniz gereken şeyler. Bir gün, ana kampta bazı ekiplerin, ara kamplara doğru çıktıklarını gördüm. Planlarıma göre, benim de çıkıyor olmam gerekiyordu ama hava çok rüzgarlı idi, bir gün daha beklemeye karar verdim. O aksam çok şiddetli bir fırtına çıktı ve 3 gün sürdü. Sonraki 2 gün ana kampta kalmak durumunda kaldım. Sonradan öğrendik ki, o sırada zirve yakınlarında olan bir ekip zirveye çıkıyor ama geri inerken, fırtına yüzünden yönlerini şaşırıp, yanlış yönden inmeye çalışırken, dağda mahsur kalıyorlar. O ekipten bir kişi öldü. Ölen kişi aynı zamanda o ekibin rehberiydi. Yani dağ insan ayırt etmiyor. Ekip tırmanışları da genelde 6-10 kişi arasında değişir. Şu ana kadar yaptığım tırmanışlar oksijen tüpü gerektirecek tırmanışlar değildi. Bu seferki Everest tırmanışında ise oksijen kullanacağım.”

Gülnur Tumbat Kimdir?

Gülnur Tumbat…39 yaşında. Denizlili öğretmen baba ile terzi bir annenin 3 kızının en küçüğü olarak dünyaya geldi. ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde işletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamlayıp, ABD’de İşletme Doktorası yaptı.

2005 yılından beri San Francisco State Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Tumbat, 17 yaşından beri dağcılık yapıyor. Dağcılığa ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları kolunda başlayan ve bugüne kadar 30’dan fazla dağa yüksek irtifa tırmanışı yapan Tumbat, dağcılık merakını, akademik eğitimi için de kullanmış. ABD’de yaptığı işletme doktorası için tez konusu olarak “riskin insanlara nasıl pazarlandığını” seçmiş. Bunun için de 2004 yılında Everest ana kampında incelemeye gitmiş.

Gülnur Tumbat’ın Everest’e Tırmanış Günlükleri’ni buradan takip edebilirsiniz.

Gülnur Tumbat’ın sportif ve akademik faaliyetleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgileri ise kişisel web sitesinde bulabilirsiniz.