95 Yaşında Atletizmde Rekordan Rekora Koşuyor

95 yaşındaki Kanadalı kadın atletin 30’dan fazla dünya rekoru ve 750’den fazla da altın madalyası var Olga Kotelko bu yıl yapılan Dünya ‘Masters’ (50 yaş ve üstü) Atletizm Şampiyonası’nda da 100 metre koşusu, yüksek, uzun ve üç adım atlama dallarında şampiyon olarak a...

95 Yaşında Atletizmde Rekordan Rekora Koşuyor (9 Mayıs 2014)

95 yaşındaki Kanadalı kadın atletin 30’dan fazla dünya rekoru ve 750’den fazla da altın madalyası var

Olga Kotelko bu yıl yapılan Dünya ‘Masters’ (50 yaş ve üstü) Atletizm Şampiyonası’nda da 100 metre koşusu, yüksek, uzun ve üç adım atlama dallarında şampiyon olarak altın madalya kazandı.

Olga Kotelko, bu yaşta uzun atlama ve yüksek atlama yapabilen dünyadaki tek kişi. Kotelko’nun en yakın koşu arkadaşı 77 yaşındaki 2013 Dünya Kadın Master Sporcular Şampiyonu Christa Bortignon.

İdmanlara 77 yaşında, birçok insan verandalarındaki sallanan koltuklarda vakit geçirirken başladı.

Kotelko, bir tür beyzbol olan softbolu öğrenmeye 1984’de öğretmenlikten emekli olduktan sonra başladı. 77 yaşındayken, bir takım arkadaşı ona ‘track ve field’ sporlarından (genellikle, koşma, atlama ve atma içeren atletik sporlar)  hoşlanabileceğini söyledi.

Ona bu işin temelini öğreten bir koçla bağlantı kurdu. Kotelko’nun itilmek istediği kadar onu itmeye meraklı görünen Harold Morioka adında kendisi gibi bir Master sporcusu olan katı bir Macar Hoca buldu.

İstekle dolu Kotelko, sezonda haftada üç günle  başladı. Üç saate kadar çıkarak, şınavlar, alet çalışmaları, ağırlık gibi yorucu egzersizleri kasları titreyene, dışarı fırlayana kadar yaptı.

“Gelecek, yarın, bir sonraki gün iyi olacak. Çünkü bugün iyi…” 

Bunların bazılarını hâlâ yapıyor olsa da kendini artık aynı şekilde zorlamıyor. Haftada üç kez Aquafit sınıfları dışında, kasvetli Vancouver kışı boyunca pek bir şey yapmıyor.  Sonra bahar gelince sezonun ilk yarışından dört hafta kadar önce (genelde yılda beş ya da altısına katılıyor) çalışmaya başlıyor. Kramponlu ayakkabılarını giyiyor, bir kürek alıyor ve ergenlikteki boş zaman etkinliği döküntüsünden uzun atlama çukurları açıp antrenman yapıyor. Yolda tek başına genellikle aralıklarla, bir dakika yavaş, sonra bir dakika bütün hızıyla koşuyor.

Yılın başında, enerjisini nereye yatıracağına karar veriyor. Bu yıl için seçtiği yarışlar atma, atlamalar ve 100 metre hızlı koşu.

Olga Kotelko,  hayata bakış açısını ise şöyle anlatıyor: “Gelecek, yarın, bir sonraki gün iyi olacak. Çünkü bugün iyi…”

Çiftlikte büyüyen 11 kardeşten biri olan Olga her zaman aktif bir yaşam sürmüş çünkü her zaman sağılacak bir inek ya da başka bir gündelik iş varmış bitirilmeyi bekleyen.

“Yaş dediğiniz şey sadece bir sayıdan ibaret; doğum tarihiniz değil, nasıl yaşlandığınız önemli.”

Olga hem tüm kardeşlerinden hem de birçok arkadaşından daha uzun bir ömre sahip ancak “Sırrın nedir?” diye sorulduğunda, “Yok” diye yanıt veriyor: “Bence yaş dediğiniz şey sadece bir sayıdan ibaret; doğum tarihiniz değil, nasıl yaşlandığınız önemli.”

“Hayatınızda olup bitenlere nasıl yaklaştığınız en büyük rolü oynuyor” diye ekliyor.

İngiltere’de 9 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmada hayattan zevk aldığını söyleyenlerin daha uzun yaşadığı ortaya çıktı.

İşte Olga Teyze’nin “Bu yaşta bu enerjiyi nasıl buluyorsunuz ve bu hareketleri nasıl yapıyorsunuz?” sorusuna verdiği cevaplar:

*Beyinsel ve fiziksel aktivitelerinizi geliştirin

*Daha çok oturmak yerine daha çok ayakta kalın. Yürüyün.

*İşlenmiş gıdalardan uzak durun. Meyve, sebze, tahıl, balık, tavuk ve ara sıra kırmızı et yiyin.

*İyi, doğru alışkanlıklar edinin

*İlerlemeye sağlayan bir zihniyet geliştirin. Söz gelimi, yürüdüğünüz mesafeyi uzatın.

*Stresten uzak durun

Demek ki, egzersizin kalori yakmaktan çok daha fazla getirisi var. Olga Kotelko gibi insanlar bunun yaşayan kanıtı. Düzenli yapılan egzersizler hayat kalitenizi arttırır ve olasılıkla niceliğini de.