“Çapulcu” İçin Rekor Marka Tescili Başvurusu

Koyun can derdinde, kasap et derdinde! Bugün 11’nci gününe giren Gezi Parkı olayları, kendi markalarını yarattı. Türk girişimciler bu olaylarla aklımıza kazınan ‘Çapulcu’, ‘Biber Gazına Hayır’, ‘Gezi Parkı’ gibi birçok markanın tescili için Türk Patent Enstitü...

“Çapulcu” İçin Rekor Marka Tescili Başvurusu (7 Haziran 2013)

Koyun can derdinde, kasap et derdinde!

Bugün 11’nci gününe giren Gezi Parkı olayları, kendi markalarını yarattı. Türk girişimciler bu olaylarla aklımıza kazınan ‘Çapulcu’, ‘Biber Gazına Hayır’, ‘Gezi Parkı’ gibi birçok markanın tescili için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulundu. Tescil almaları mümkün olursa markaların sahipleri  Çapulcu adında restoran, kreş, giyim markası ve veteriner açabilecek. Biber Gazına HAYIR markası ile seminerler düzenlenip, tuvalet kağıdı, kağıt havlu üretebilecek.

“Gezi Parkı” markasıyla da süt ve süt ürünleri, hazır çorba, tarım ürünleri, kahve-kakao, sebze meyve suları üretilebilecek.  Başvuruda bulunulan markalardan birisi de ‘gezipark’. Tescil alınırsa başvuranlar bu marka ile gümrük müşavirliğinden sigorta hizmetlerine kadar birçok farklı alanda faaliyet gösterebilecek.

Gösteriler başlayalı 9 gün oldu.  Ancak,  markalara başvuru süreci henüz sadece üçüncü gününde. Girişimcilerin 3 Haziran’dan bu yana Gezi olaylarına dair marka başvuruları yapıyorlar. Marka başvurularının tamamlanma süreci düşünüldüğünde ise bu başvuruların onaylanması için en az 5-6 ay sure geçmesi bekleniyor.

Wall Street Journal Türkiye / Ayşegül Güven