Dünyada Yeni Bir Savaş Tehlikesi

Kuzey Kore ile Güney Kore yine savaşın eşiğine geldiler. Sınırda karşılıklı top atışları yapılmasının ardından, Güney Kore yarımadanın batısında bulunan yerleşim birimlerindeki sivilleri tahliye etmeye başladı Çin basınında yer alan haberlere göre, Kuz...

Dünyada Yeni Bir Savaş Tehlikesi (21 Ağustos 2015)

Kuzey Kore ile Güney Kore yine savaşın eşiğine geldiler. Sınırda karşılıklı top atışları yapılmasının ardından, Güney Kore yarımadanın batısında bulunan yerleşim birimlerindeki sivilleri tahliye etmeye başladı

Çin basınında yer alan haberlere göre, Kuzey Kore topçusu, Güney Kore tarafında propaganda yayını yapan bir hoparlörü susturmak için bu yöne top atışı yaptı. Bu atışlara karşılık olarak Güney Kore topçusunun da Kuzey tarafını hedef alan topçu atışı yaptığı belirtilen haberlerde can ve mal kaybı yaşanmadığı bildirildi.

Çin medyası ise, sınırın Güney Kore tarafında rejim aleyhtarı ses yayını yapan bir hoparlör sistemine Kuzey Kore silahlı kuvvetleri tarafından roket fırlatıldığını duyurdu.

Seul'de Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Güney Kore'nin Kuzey Kore sınırını top atışına tuttuğunu ve roket fırlattığını açıkladı.

Bakanlık, Yerel saatle akşam üzere 16:00'da (07:00 GMT)  başlayan top atışlarının ardından, roketlerin başkent Seul'ün 60 kilometre kuzeyindeki bir bölgeye geldiğini, olayda ölen ya da yaralanan olmadığını duyurdu. Ancak her ihtimale karşı bölge halkının tahliye işlemleri başladı.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı ofisinin resmi açıklamasında acilen ulusal güvenlik Konseyi'nin toplanması çağrısı yapıldı.

Güney Kore yönetiminin, uzun yıllardır çeşitli yöntemlerle Kuzey Koreli sınır birliklerine yönelik propaganda yayınları Pyongyang'ın tepki ve tehditlerine neden oluyordu.

İki ülke 1950-1953 arasındaki savaşın ardından barış anlaşması imzalamadı dolayısıyla teknik olarak hala savaşta kabul ediliyorlar.

BBC – DHA