Dünya barışı, Kuzey Kore’nin hedefindeki Guam Adası’na bağlı!

  DÜNYA 'ŞİMDİLİK' RAHAT BİR NEFES ALDI KAMİL ERYAZAR ABD Savunma Bakanı’nın savaş tehdidinden sonra Kuzey Kore Guam’ı vurma planını ertelediğini açıkladı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Guam adasına 'füze fırlatma' kararını ertele...

Dünya barışı, Kuzey Kore’nin hedefindeki Guam Adası’na bağlı! (10 Ağustos 2017)

 

DÜNYA 'ŞİMDİLİK' RAHAT BİR NEFES ALDI

KAMİL ERYAZAR

ABD Savunma Bakanı’nın savaş tehdidinden sonra Kuzey Kore Guam’ı vurma planını ertelediğini açıkladı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Guam adasına 'füze fırlatma' kararını erteledi.

Kuzey Kore devlet haber ajansı KCNA'nın haberine göre Kim Jong-un, harekete geçmeden önce ABD'nin yaklaşımını bir süre daha izleme kararı aldı.

Ajansın haberinde, Kim Jong-un'un, ordunun komuta yapısını incelediği ve Guam yakınlarına füze fırlatma planlarını gözden geçirdiği belirtildi.

KCNA'nın aktardığına göre Kuzey Kore lideri, "ABD küstah provokasyonlarını ve tek taraflı taleplerini hemen durdurmalı" dedi.

Önce ABD Savunma Bakanı Mattis’in "Kuzey Kore ABD'ye karşı füzeleri ateşlerse çok hızlı bir şekilde savaşa dönüşür" açıklaması geldi. Ardından Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, saldırı planını onaylayarak restini çekti. Ancak ilerleyen saatlerde Kim Jong Un, nükleer füzelerin bağlı olduğu Stratejik Kuvvet Komutası’na düzenlediği denetleme ziyaretinde, Guam adasına olası saldırı planlarını inceleyip brifing aldıktan sonra nükleer başlıklı füzelerle vurma kararının ‘şimdilik’ askıya alındığı açıklandı. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un, Guam'ı vurma planı için harekete geçmeden önce ABD'nin faaliyetlerini bir süre daha izleyeceği belirtildi.

KNCA haberinde Kim Jong-un'un, "Amerikalılar Kore yarımadası ve çevresindeki tehlikeli eylemlerinde ısrar eder ve bizim ihtiyatlı tavrımızı zorlarsa, daha önce açıklamış olduğumuz gibi önemli kararlar almakta tereddüt etmeyiz" sözlerine yer verildi.

Haberle yayınlanan fotoğraflarda, Kuzey Kore ordusunun füze denemelerinden sorumlu Stratejik Kuvvetler birimini teftiş eden Kim'in, üzerinde, Kuzey Kore'den Guam Adası'na doğru, Japonya üzerinden geçen bir güzergahın işaretli olduğu büyük bir haritayı incelediği görüldü.

ABD: “Kuzey Kore bir füze bile ateşlerse hızla savaşa dönüşür”

Ordunun, Kuzey Kore liderine onay için sunduğu iddia edilen plan kamuoyuna ilk kez açıklandığında, ABD Savunma Bakanı James Mattis, ABD'nin Pasifik topraklarını veya ana vatanını hedef alan herhangi bir füze denemesinin "hızla savaşa dönüşebileceği" uyarısı yapmıştı.

Mattis, "İnsanları hedef alıp sonuçlarına katlanmayacağınız bir dünyada yaşadığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz." ifadelerini kullanmıştı.

Pyongyang yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter üzerinden, Kuzey Kore'ye askeri müdahale seçeneğini gündeme getirmesi üzerine Guam'a füze fırlatma tehdidinde bulunmuştu.

Radyodan gelen alarm panik yarattı

İki taraf arasında çıkabilecek bir savaşın ilk hamlesine ev sahipliği yapan Guam, Kim Jong Un’un bir haftadır yağdırdığı tehditler yüzünden gergindi. Endişeyle yaşayan Guamlılar, bugün radyodan gelen bir sivil tehlike alarmıyla irkildiler. Bu alarm, Guam’a yaklaşan belirlenemeyen bir obje olduğunu söyledi. Mesaj on beş dakika boyunca sürdü.

Yaşanan ürkütücü dakikaların sonrasında, yetkililer bunun insan hatasını gidermek amaçlı bir tatbikat olduğunu açıkladılar ve gerçek bir alarmın tehdidin türünü belirteceğini eklediler.

Guam yetkilileri, iki taraf arasındaki diyalogun sadece ağız dalaşı olduğunu belirterek, adada yaşayan yüz altmış iki bin vatandaştan sakin olmalarını istedi.

Guam şu an sakin ve hayat normal düzeninde ilerliyor.

ABD'nin Guam adasındaki askeri üssünde üst düzey alarm tedbirleri devam ediyor

DÜNYA BARIŞI, KUZEY KORE’NİN HEDEFİNDEKİ GUAM ADASI’NA BAĞLI!

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un, Hwasong-12 orta ve uzun menzilli balistik füzeler fırlatmayı planladığı iddia edilen Pasifik Okyanusu'ndaki ABD toprak parçası Guam Adası, dünyanın gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Pyongyang yönetiminin fevri adımı korkulan 3. Dünya Savaşı’nı başlatır mı?

Guam Adası, dünyaca ünlü beyaz kumları, kristal mavisi denizi ve diğer doğal güzellikleriyle turistik bir cennet olduğu kadar; aynı zamanda aynı zamanda 6 bin ABD askerinin konuşlandığı ve nükleer bombaların bulunduğu stratejik bir askeri bölge.

Guam ya da resmi adıyla Guam Toprağı, Büyük Okyanus’taki Mariana Adaları’nın en büyük ve en güneydeki adası. Hawaii'nin 5.000 km batısında yer alır. ABD'ye bağlı özerk toprak statüsündedir.

544 km² yüzölçümü ve 162 bin nüfuslu, dünyanın en aktif volkanlarıyla çevrili Guam, ABD ordusu için kilit stratejik öneme sahiptir. Ada'nın yüzde 30'u, ABD'nin Andersen Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri'ne ait üslere ev sahipliği yapıyor. Kuzeydeki Andersen Hava Kuvvetleri Üssü, B-1, B-2 ve B-52 stratejik bombardıman uçakları ile batıdaki bir Deniz Kuvvetleri üssünün rotasyon evlerinin bulunduğu 544 km²'lik büyük bir kısmı ile birlikte, neden bu Adanın bazen Amerika'nın "kalıcı uçak gemisi" olarak anıldığı belirtildi.

Devlet statüsünde değil

1898'de ABD-İspanya savaşı sırasında ABD, adanın kontrolünü eline geçirdi.

ABD'nin en batısındaki toprak parçası olan Guam Adası, eyalet statüsünde değil.

ABD Temsilciler Meclisi'nde Demokrat Madeleine Bordallo'nın temsil ettiği adayı, seçimle gelen Vali Eddie Baza Calvo yönetiyor.

Geçtiğimiz 400 yılda, İspanya, ABD ve Japonya'nın yönetimine geçen adaya, 4 bin yıl önce ilk olarak Kamorro etnik grubundan gelen yerliler yerleşmişti.

Guam vatandaşlarının yüzde 40'ı Kamorro yerlilerinden oluşuyor.

Ada, Avustralya'nın Sydney kenti ile Hawai'ye yaklaşık 5 bin km uzaklıkta.

ABD-Kuzey Kore krizinde son gelişmeler

Washington Post gazetesi, ABD'li istihbaratçıların verdikleri bilgilere dayanarak, Pyongyang'ın füzelerine yerleştirebileceği kadar küçük nükleer başlıklar ürettiğini yazmıştı.

Bu, Kuzey Kore'nin ABD'yi tahmin edilenden çok daha hızlı bir şekilde vurma kapasitesine sahip nükleer silahlar geliştirdiği anlamına geliyor.

Başkan Donald Trump Kuzey Kore'nin ABD'yi tehdit etmeye devam etmesi durumunda 'dünyanın daha önce görmediği bir ateş ve öfkeyle karşılık göreceğini' söylemişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) füze programı nedeniyle Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar uygulama kararı almıştı. Pyongyang ise kararı kınamıştı. Ayrıca Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un, Guam Adası’na Hwasong-12 orta ve uzun menzilli balistik füzeler fırlatmayı planladığı iddia edilmişti.

Son olarak da Kuzey Kore, vatandaşlarına 'işgal edilme tehlikesine' karşı hazırlıklı olunması uyarısında bulundu.

Guam, rahat olmaya çalışıyor: ‘Cennetin tadını çıkarın’!

Kuzey Kore'nin saldırmakla tehdit ettiği Pasifik adası Guam, vatandaşlarına ‘rahat olmalarını' söylerken, "Cennetin tadını çıkarın" tavsiyesinde bulundu.

Pasifik'te küçük bir ada olan Guam'ın Kuzey Kore'nin tehdidi karşısında tepkisi son derece ‘sakin' oldu.

'Her ihtimale karşı hazırlıklıyız'

162 bin nüfusa sahip olan Guam'ın valisi Eddie Calvo, güvenliği garantiye almak adına Washington ile iş birliği içinde olduklarını söyledi.

Calvo, televizyonda yayınlanan iki dakikalık mesajında, adaya karşı halihazırda bir tehdit olmadığını ve halkın bu konuda rahat olabileceğini belirtti.

Calvo, "Her ihtimale karşı hazırlıklı olduğumuzu temin ederim" dedi.

SON GELİŞMELER

Kuzey Kore’den Trump’a yanıt: Ağustos ortasında Guam’ı vurmayı planlıyoruz!

Kuzey Kore'ye ait resmi haber ajansı KCNA'da yer alan habere göre Kuzey Kore, ABD'nin askeri üs olarak kullandığı Guam'ı Ağustos ortasında vurmayı planlıyor. Kore Halk Ordusu Stratejik Gücü komutanı General Kim Rak, uzun ve orta menzilli füzelerle adanın vurulması için liderleri Kim Jong-un'u emrini beklediklerini açıkladı. Yetkililer, 4 adet Hwasong-12 tipi uzun ve orta menzilli füzelerin ateşlenmeye hazır olduğunu belirtti.

Öte yandan Pyongyanglı yetkililer, ABD Başkanı Trump'ın hafta başında yaptığı "Söylediğim gibi daha önce benzeri görülmemiş bir ateş, öfke ve gerçek güçle karşı karşıya kalacaklar" açıklamalarını ise saçmalık olarak değerlendirdi.

Donald Trump'ın danışmanı ise, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore'nin Guam Adası'na yaklaşması durumunda Donald Trump ne gerekiyorsa yapacaktır" dedi.

Pyongyang'ta ABD karşıtı dev gösteri

Başkent Pyongyang'ta toplanan on binlerce Kuzey Koreli yumruklarını havaya kaldırarak hep bir ağızdan slogan attı. Kuzey Kore askerlerinin olduğu pankartlar taşıyan büyük kalabalık Kim Jong-un yönetimine tam destek verdi.

Kuzey Kore’nin ABD’yi vurmak için tarih verdiği dakikalarda yürüyüş yapan halk, ABD’ye karşı duracaklarını ve Kuzey Kore lideri Kim Jong’un yanında olduklarını duyurdu.

Reuters’ın çektiği ve dünya kamuoyuyla paylaştığı fotoğraflar ise tehlikenin ne kadar büyük ve yakın olduğunu gözler önüne seriyor.

Üç günde işgal!

Kuzey Kore'deki yarı resmi bir site, çarpıcı bir videoyu sayfalarına taşıdı. Videoda Kuzey Kore ordusu üç günde Güney Kore'yi işgal ediyor. Ayrıca, Pasifik Okyanusu'ndaki Guam Adası ile Japonya'daki ABD üsleri de kısa sürede imha ediliyor.

İngiliz basını 'nükleer saldırıda nasıl hayatta kalınabileceğini' tartışıyor

ABD ve Kuzey Kore arasında füze restleşmesi sürerken, İngiliz basınının önde gelen gazetesi The Telegraph'ta dikkat çeken bir haber yayımlandı.

İngiliz gazetesi The Telegraph'ta yer alan bir haber, nükleer saldırıda nasıl hayatta kalınabileceğini anlatıyor.

Haberde, ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilimin yükselmesi hatırlatılarak, "Nükleer saldırıda nasıl hayatta kalınabileceğine ilişkin kullanışlı bir rehber sunuyoruz" ifadesi yer aldı. Haberde yer alan tavsiye ve yönlendirmelerin kaynağı ise ABD hükümeti.

Yayımlanan videoda, ABD hükümetinin radyoaktif serpintiden korunmak için 3 önemli faktöre işaret ettiği belirtildi: Mesafe, korunma ve zaman.

Nükleer saldırının gerçekleştiği bölgeden uzak olmanın son derece önemli olduğu ifade edilirken, korunma örneği olarak ise sığınakların öneminin altı çiziliyor. Saldırıdan sonraki iki haftanın kritik dönem olduğu belirtilirken, nükleer saldırının kaynağı ile mesafe azaldıkça zaman faktörünün etkisini artırdığı anlatılıyor.

ABD hükümetinin önerileri arasında ise, nükleer patlamanın kaynağına bakmamak, saldırı olduğu sırada yere uzanmak ve kafa bölgesini korumak ve en kısa sürede suyun altına girmek gibi maddeler yer alıyor.

Trump'tan Kuzey Kore'ye sert uyarı: "Askeri çözümler tamamen hazır, silahlarımız yüklü ve hedeflerine kilitli"

ABD Güvenlik Konseyi’ni toplayan Başkan Donald Trump, kişisel Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Kuzey Kore akılsızca davranırsa askeri çözümler tamamen hazır, silahlarımız yüklü ve hedeflerine kilitli. Umarım Kim Jong-un başka bir yol izlemeyi seçer!" ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore'nin balistik füzelerine entegre edebilecekleri nükleer savaş başlıkları üretmeyi başardığına ilişkin iddiaların ortaya atılması üzerine ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore'nin ABD'yi tehdit etmesi durumunda "daha önce görülmemiş bir gazapla karşı karşıya kalacaklarını" söylemişti.