Dünyada ve Türkiye’de İnternet Hızları ile Kullanıcı Fiyatları

Uluslararası pazar araştırma şirketi Statista, ülkelerin internet hızlarına ilişkin en son verileri medya partneri Mashable’ da yayınladı. Listelemeye göre ilk sırada Güney Kore bulunuyor. Akamai’nin verilerine göre ise Türkiye 61. Sırada yer alıyor. Ancak diğer yandan ise Tür...

Dünyada ve Türkiye’de İnternet Hızları ile Kullanıcı Fiyatları (12 Eylül 2013)

Uluslararası pazar araştırma şirketi Statista, ülkelerin internet hızlarına ilişkin en son verileri medya partneri Mashable’ da yayınladı. Listelemeye göre ilk sırada Güney Kore bulunuyor. Akamai’nin verilerine göre ise Türkiye 61. Sırada yer alıyor. Ancak diğer yandan ise Türkiye internet kullanım ücreti en yüksek ülkeler arasında.

Dünyanın en hızlı internetine Güney Kore sahipken, onu takip eden ülkeler Japonya, Hong Kong ve İsviçre olarak sıralandı.

ABD ise beklenenin aksine saniyede 8,6 megabit internet hızıyla dokuzuncu sırada yer alıyor. (2013’ün ilk çeyreğinde saniyede ortalama internet hızı 14,2 megabit olarak belirlendi). Bu da ABD ile kıyasladığımızda Güney Kore’nin internet hızını ortalama olarak yüzde 65 daha fazla yapıyor.

İnternet üzerinde istatistiki veriler sunan şirket Statista
’nın belirlediği interneti en hızlı 10 ülke:

Türkiye 61. Sırada

Dünyanın en büyük internet servis sağlayıcısı Akamai’nin yine aynı dönemde yayınladığı ve internetin durumunu ele aldığı “State of Internet” adlı raporda yer alan verilere göre, Türkiye dünyanın ortalama en hızlı 61. internet erişimine sahip olan ülkesi. Ülkedeki ortalama hız 3,1 Mbps. Bu rakamın dünya ortalaması ile bire bir aynı olması da diğer ilginç bir ayrıntı. 3,1 Mbps hız ortalaması bir önceki çeyreğe göre yüzde 12 oranında artmış görünüyor. Bir yıl önceki duruma göre ise toplam artış yüzde 9,6 seviyesinde.

Dünyada İnternet Hızı Yükselirken, Kullanım Fiyatları da Düşüyor

Analysy Mason’un araştırma sonuçlarına göre ise, Avrupa ve Amerika’da genişbant internet bağlantı hızları yüzde 20 dolayında artarken, kullanım ücretleri de 5 Euro kadar düşüş gösterdi.

Avrupa ve ABD’de 1000 kadar internet paketi incelenerek ortaya konan sonuçlar oldukça güvenilir olmasına karşın, kullanılan yöntem yayınlanan fiyatlar üzerinden derleme yaptığı için, çeşitli kampanyalarda direkt tüketiciye çağrı merkezi üzerinden duyurulan ve gerçekten tüketiciye yansıyan fiyatın daha da düşük olması mümkün.

Bağlantıların yüzde 20’si 30 Mbps ve üstü hızlar sunuyor. Mbps başına ortalama fiyat ise 7.5 Euro’dan 5.8 Euro’ya düşmüş durumda. Bunda rekabetin büyük payı var. 6 aylık bir dönemdeki düşüş hesaba katıldığında aylık 25.9 Euro’luk ortalama fiyat ortaya çıkıyor. İşin içine TV ve telefon hizmetleri de katıldığında bile fiyatın 45.8 Euro’dan 40.7 Euro’ya düştüğü görülüyor. Türkiye’de ne yazık ki bu konuda henüz olumlu bir gelişme yaşanmıyor.

Tel Aviv’de İnternet Ücretsiz!

İsrail’in başkenti Tel Aviv’de, kablosuz internet hizmeti, belediye tarafından ücretsiz olarak sunulmaya başlandı.

Farklı bölgelere yerleştirilen 60 wi-fi erişim noktası sayesinde kent sakinleri internete ücretsiz erişebilecek.

İnternet hizmetinde kötüye kullanımları engellemek amacıyla hizmet verici noktalarda hız ve içeriğin sınırlandırıldığı belirtildi.

Hükümet, daha önce sadece havaalanlarında ücretsiz olarak verilen ücretsiz internet hizmetini, Tel Aviv’in ardından ülke geneline yaymayı hedefliyor.

Dünyada İnternet Bağlantı Hızları ve Kullanım Ücretleri

Cira.ca tarafından oluşturulan aşağıdaki infografikte OECD ülkelerinin Genişbant Portal Sıralaması internet kullanım ücretleri ve dünya çapında bağlantı hızları gösteriliyor.

Haritayı ayrıntılı inceleyebilmek için fotoğrafın üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.