Ekonomi

Avrupa’da Dijital Reklam Yatırımları 55 Milyar Euro’yu aştı

Bir önceki yıla göre yüzde 13,9 artan gösteren dijital reklam yatırımları, 2011’den bu yana en hızlı büyümeyi yaşadı. Out-stream video reklam yatırımlarının da, geçen yıla oranla yüzde 44,7 artması dikkat çekti....

Avrupa’da Dijital Reklam Yatırımları 55 Milyar Euro’yu aştı (15 Haziran 2019)

KAMİL ERYAZAR

Bir önceki yıla göre yüzde 13,9 artan gösteren dijital reklam yatırımları, 2011’den bu yana en hızlı büyümeyi yaşadı. Out-stream video reklam yatırımlarının da, geçen yıla oranla yüzde 44,7 artması dikkat çekti.

2018 yılı, reklamcılık tarihinde önemli bir değişime tanıklık etti. Reklam dünyasında 79 yıldır egemenliğini sürdüren ‘televizyon çağının’ kapanıp, yerini ‘dijital çağa’ bıraktığı resmi yıl olarak pazarlama iletişimi tarihine geçti.

BOYNUZ, KULAĞI GEÇTİ!

ABD’den sonra Avrupa’da da dijital reklamlar, yıllardır sektörün lokomotifi olarak ilk sırada yer alan televizyon reklamlarını tahtından indirerek birinciliğe yükseldi.

Pazarlamacılar, sosyal medyanın bu kadar büyüyüp yaygınlaşacağını ve geleneksel medyaya göre çok daha düşük maliyetle milyonlarca potansiyel müşteriye etkileşimli erişebileceklerini 25 yıl önce hayal bile edemezlerdi. Bugün ise sosyal medya, pazarlama araçlarında ilk sıraya yükselmiş durumda.

SON 8 YILDAKİ EN HIZLI BÜYÜME GERÇEKLEŞTİ

Geçtiğimiz hafta Varşova’da gerçekleşen Interact Konferansı’nda açıklanan AdExBenchmark Raporu’na göre; Avrupa dijital reklam yatırımları, video, mobil ve sosyal medya yatırımlarının büyük artışının etkisiyle geçen yıla göre yüzde 13,9 büyüyerek 55,1 milyar Euro’ya ulaştı.

Bu aynı zamanda 2011’den bu yana görülen en hızlı büyüme olma özelliğini de taşıyor. Böylece Avrupa dijital reklam pazarı 2012’ye oranla yaklaşık 2 katından fazla büyümüş oldu.

Reklam pastasından en büyük payı dijital mecralar alırken, dijital ortamdaki müşterilere ulaşmanın en etkili mecraları Facebook ve Google, reklam gelirlerinde gazete ve televizyonları geride bıraktı.

DİJİTAL REKLAMLARIN GÖZDESİ MOBİL ve VİDEO

28 ülkeyi kapsayan AdExBenchmark Raporu, 2018 yılında 21 ülkenin iki haneli büyüme kaydettiğini ortaya koydu.

Raporda yer alan 28 pazarın hepsinde iki haneli büyüme gösteren out-stream video ve mobil reklam yatırımları, 2018 rakamlarını da önemli ölçüde etkiledi. Out-stream video reklam yatırımları yüzde 44,7, in-stream video reklam yatırımları ise yüzde 19,7 oranında büyüdü. Video reklamları, toplamda yüzde 30,9 artışla 7,6 milyar Euro’ya ulaşırken display reklam yatırımlarının yüzde 33’ünü oluşturdu.

Arama motoru reklamları yüzde 12,5 büyümeyle 25 milyar Euro’ya ulaşarak en büyük Dijital Reklam kategorisi olma özelliğini sürdürdü.

Sosyal medya yüzde 33,7 artışla display reklam yatırımlarının yüzde 49’unu oluşturdu. Toplam mobil reklam yatırımları yüzde 31,4 artışla 22,8 milyar Euro’ya ulaştı ve Avrupa dijital reklam yatırımlarının yüzde 41’ini temsil eder hale geldi.

‘DİJİTAL EKONOMİ AÇISINDAN UMUT VERİCİ’

IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehand, bu gelişmeyi ‘umut verici’ olarak yorumladı: “Avrupa’da mobil ve video tarafından tetiklenen, sağlıklı ve çift haneli rakamlarla büyümeye devam eden bir manzara görmek son derece umut verici. Dijital reklam endüstrisi, Avrupa Gayrisafi Yurtiçi Hasılası’na 55 milyar Euro katkıda bulunuyor ve hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pazarlara değer katıyor. Dijital reklam yatırımları, Avrupa’daki tüm medya reklam yatırımlarının yüzde 45’ini oluşturuyor. Pazar bir yandan gelişmeyi sürdürürken yeni veri koruma kuralları kullanıcıları da bilinçlendiriyor. Kişisel gizliliğin ön planda olduğu, tüketicileri koruyan reklamlar sunmak Avrupa’nın dijital ekonomisini desteklemek açısından büyük önem taşıyor.”

IAB Avrupa, AdExBenchmark araştırmasında, dijital reklam pazarını üç ana başlıkta inceliyor: Display, arama motoru ve ilan sayfaları. Bu formatlardaki büyüme, gelişen cihaz kullanımı ve tüketim alışkanlıklarındaki değişikliklerle de destekleniyor. Display reklam yatırımlarının 2018’de yüzde 17,5 artışla toplamın yüzde 42,2’sini oluşturması ve arama motoru kategorisiyle aradaki farkı kapatması dikkat çeken bir nokta olarak öne çıkıyor.

Rapora göre 2018 yılında, en yüksek büyümeyi gösteren 5 ülke Doğu ve Orta Avrupa bölgesinden oldu:

Ukrayna – yüzde 26,9

Rusya – yüzde 24,9

Belarus – yüzde 23,6

Çek Cumhuriyeti – yüzde 20,9

Sırbistan – yüzde 20,1

Dijital reklam yatırımları bakımından en büyük 10 ülke ise şöyle sıralandı:

İngiltere – 18,4 milyar Euro

Almanya – 7,2 milyar Euro

Fransa – 5,2 milyar Euro

Rusya– 4,1 milyar Euro

İtalya – 2,9 milyar Euro

Hollanda – 2,2 milyar Euro

İspanya – 2,2 milyar Euro

İsveç – 2,1 milyar Euro

İsviçre – 2,0 milyar Euro

Norveç –1,1 milyar Euro