Medya

Türkiye’de ve dünyada 2019 yılında Google’da en çok aranılan konular

Google, her yıl sonunda olduğu gibi bu kez de Türkiye’de ve dünyada 2019 yılında en çok aranılan sözcük ve konularını ya da kendi kullandığı tanımlamayla ‘yılın trendlerini’ açıkladı.

Veriler, ‘genel’, ‘ki...

Türkiye’de ve dünyada 2019 yılında Google’da en çok aranılan konular (17 Aralık 2019)

Google, her yıl sonunda olduğu gibi bu kez de Türkiye’de ve dünyada 2019 yılında en çok aranılan sözcük ve konularını ya da kendi kullandığı tanımlamayla ‘yılın trendlerini’ açıkladı.

Veriler, ‘genel’, ‘kişiler’ ve ‘nasıl yapılır?’ olarak 3 ana başlık altında toplanırken, bu yılki listesinden dizi kategorisini çıkarması da dikkat çekti.

‘Google Trends’ haber kuruluşlarında özellikle arama motoru optimizasyonu (SEO) bölümlerinin yakından takip ettiği bir veri toplama aracı olarak işlevini sürdürüyor.

Bu listeler, hacim olarak en büyük aramaları değil, geçen yıla göre en çok artış gösteren arama terimlerini içeriyor. Her zaman geçerli olan büyük hacimli aramalar, örneğin “e-devlet” araması, ciddi bir artış kaydetmediği için trend listesine alınmıyor.

Google’ın 2018 yılında yayımladığı trend listesine dolar, soyağacı ve Dünya Kupası gibi aramalar damga vurmuştu. Yemek tariflerinin egemenliğindeki üçüncü kategori bir kenara bırakılırsa, ilk iki kategoride yer alan ve güncel haberlerle ilintili olan şu konular dikkat çekiyor:

GENEL ARAMALAR

1- İstanbul Seçim Sonuçları 2019

2 – Geleceğe Nefes

3 – YSK

4 – Deprem

5 – Sigara Fiyatları

6 – Dolar Kuru

7 – Askerlik Son Dakika

8 – EYT

9 – İstiklal Marşı 10 Kıta

10 – Notre Dame Katedrali

İstanbul seçim sonuçları 2019, YSK ve Ekrem İmamoğlu aramaları: 31 Mart 2019 yerel seçimi ve ardından 23 Haziran’da tekrar edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini milyonlarca vatandaş aramıştı.

Geleceğe Nefes” (Ol) araması: Genel listenin ikinci sırasındaki bu arama, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kasım ayında başlattığı fidan dikme kampanyasının adıydı.

“Deprem” araması: 2019’da Türkiye’de çok sayıda deprem oldu ama en büyük arama trafiğini İstanbul açıklarında Eylül ayında yaşanan 5,8 büyüklüğündeki deprem ve artçı sarsıntıları yarattı.

“Dolar kuru” ve “sigara fiyatları” aramaları: Yıl boyunca yaşanan ekonomik gelişmelere göre değişen kur fiyatları ve sigaralara yapılan zamlarla değişen fiyatlar, güncel durumu takip etmek isteyenleri bu aramalara yöneltti.

Diğer yurt haberleri: “Askerlik son dakika” ve “EYT” ( Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar ) aramaları, bu konularla yakından ilgilenen büyük kitlelerin son gelişmeleri takip etmek amacıyla kullandığı anahtar kelimelerdi.

Google Trends’e girebilen tek dış haber: NOTRE DAME

Dış haberler: Google’da 2019 yılında en çok yapılan aramalar listesine giren dış kaynaklı tek haber, “Notre Dame Katedrali” oldu. Paris’in ünlü katedrali 15 Nisan’da çıkan yangında ağır hasar almıştı.

KİŞİLER

1 – Emine Bulut

2 – Ekrem İmamoğlu

3 – Neslican Tay

4 – Palu Ailesi

5 – Tarık Ünlüoğlu

6 – Kerimcem Durmaz

7 – Dilber Ay

8 – Ayşen Gruda

9 – Devran Çağlar

10 – Demet Akbağ

Adli olaylar ve ünlü ölümleri: Her yıl olduğu gibi milyonlarca kullanıcı, ölümlerinin ardından ünlü isimleri Google’da aradı. Bu yıl bu aramalar arasında Ayşen Gruda, Dilber Ay, Tarık Ünlüoğlu ve Devran Çağlar vardı. Ayrıca kadın cinayetleri başta olmak üzere, adli olaylar da yine en çok arananlar listesine girdi. Örneğin Emine Bulut  ve “Palu Ailesi” aramaları…

Google Trends geçmiş yıllarda dizilerin yanı sıra, “TV programları,” “şarkı,” ve “nedir” gibi daha fazla kategoride yılın en çok aranan terimleri listesini açıklıyordu. Son yıllarda giderek azaltılan kategori sayısı bu yıl “genel,” “kişiler” ve “nasıl yapılır” başlıkları altında üçe düştü.

NASIL YAPILIR?

1 – Revani nasıl yapılır?

2 – Bekçilik başvurusu nasıl yapılır?

3 – Kestane nasıl yapılır?

4 – Tilavet secdesi nedir nasıl yapılır?

5 – Limonata nasıl yapılır?

6 – Sütlaç nasıl yapılır? Ev yapımı…

7 – YKS başvuru nasıl yapılır? 2019

8 – Kapuska nasıl yapılır?

9 – Barbunya nasıl yapılır?

10 – Piyaz nasıl yapılır?