Erdoğan’ın Eleştirdiği Dans Olayının Perde Arkası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’yı “dans edeceğine biliyorsan Fatiha oku” diye eleştirdiği eylem, 10 yılı aşkın süredir her 14 Şubat’ta 160 ülkede en az 1 milyar kadın aktivistin katılımıyla düzenleniyor. ...

Erdoğan’ın Eleştirdiği Dans Olayının Perde Arkası (17 Şubat 2015)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’yı “dans edeceğine biliyorsan Fatiha oku” diye eleştirdiği eylem, 10 yılı aşkın süredir her 14 Şubat’ta 160 ülkede en az 1 milyar kadın aktivistin katılımıyla düzenleniyor.

Mersin'de vahşice öldürüldükten sonra cansız bedeni yakılan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan Türkiye’yi gözyaşlarına boğdu. Özgecan’ın hunharca katledilmesi kadınları ayağa kaldırdı. Türkiye’nin dört bir yanında sokaklara döküldüler, çeşitli eylemler düzenlediler.

Twitter’da #sendeanlat etiketiyle kadınların başından geçen 800 binden fazla taciz olayı paylaşıldı. #sendeanlat hashtag’i çok uzun süre dünya TT listesinde ilk sırada yer aldı.

Bu arada birtakım polemikler de gündeme geldi. Bunlardan biri de CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın düzenlenen eylemde dans ederken görüldüğü fotoğraf üzerineydi.

Her yıl 160 ülkede 1 milyar kadın erkek şiddetine karşı ayaklanıyor

Araştırmalara göre, dünyada her 3 kadından 1′i hayatının bir döneminde şiddete maruz kalıyor. Dünya nüfusuna orantılandığında bu 1 milyar rakamına denk geliyor.

Günümüzde, asla kabul edilmeyecek bu insanlık dışı olumsuz davranışa karşı çıkmak için, kurulan birçok dernek ve topluluk bulunuyor. 10 yılı aşkın süredir dünyada kadına karşı süregelen her türlü şiddetin önlenmesi için çalışmalar yapan V-day de bunlardan biri.

V-Day hareketi, “One Billion Rising” kampanyası kapsamında dünyanın tüm kadınlarını ayaklanmaya çağırıyor. Kampanya dünyada ’One Billion Rising’ adını taşıyan internet sitesi aracılığıyla yaklaşık 160 ülkede yürütülüyor. Hareketin dünya lideri, şarkıcı, aktrist, oyun ve kitap yazarı Eve Ensler, dünya kadınlarını organize olmaya çağırıyor.

Ve her yıl 14 Şubat günü 160 ülkede en az 1 milyar kadın aynı anda barışçıl bir gösteri etkinliği kapsamında dans ederek erkek şiddetini protesto ediyor.

Nazlıaka’dan Erdoğan’a ‘dans’ yanıtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isim vermeden Özgecan'ı anmak için 'dans etmekle' eleştirdiği CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek, 'Katledilmiş kadın kardeşimizin arkasından dans etmek için herhalde deli olmak gerekir" dedi.

Nazlıaka, 14 Şubat 2013 günü AK Parti'li TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ve kadın milletvekillerinin de Meclis'te aynı etkinlik kapsamında dans ettiğini söyledi. Nazlıaka, dansa odaklanmanın, konuyu çarpıtmak ve tartışmayı özünden uzaklaştırmak için seçilen yol olduğunu belirterek, dün Özgecan Aslan'ın ailesini Mersin'de ziyaret ederek, taziyesini ilettiğini ve Fatiha suresini okuduğunu söyledi.

Ankara

Adana

Amerika

Çin

Almanya

Nepal