Dünya Reklam Sektöründe Dev Birleşme

ABD merkezli Omnicom Group ve Fransız kökenli reklam holdingi Publicis Groupe tarihi bir kararla birleşti. Dünyanın en büyük reklam ağının ortaya çıkmasını sağlayan ve Publicis Omnicom Group adıyla faaliyet gösterecek olan iki dev reklam holdinginin sektördeki payının 35 milyar d...

Dünya Reklam Sektöründe Dev Birleşme (10 Eylül 2013)

ABD merkezli Omnicom Group ve Fransız kökenli reklam holdingi Publicis Groupe tarihi bir kararla birleşti.

Dünyanın en büyük reklam ağının ortaya çıkmasını sağlayan ve Publicis Omnicom Group adıyla faaliyet gösterecek olan iki dev reklam holdinginin sektördeki payının 35 milyar doları aşması bekleniyor.

Omnicom Group CEO’su John Wren ve Publicis Groupe CEO’su Maurice Levy’in Eş-CEO’lar olarak görev alacağı yeni holding düzeni, yapılan açıklamaya göre ‘ikonlaşmış ajans markalarını bir araya getirmekle kalmayacak, müşterilerine sektörün öncü hizmet alanını ve tanınan ödüllü yeteneklerini sunacak.”

2012 yılındaki yıllık cirolarının toplam 22,7 milyar dolar olan iki şirketin birleşmesiyle oluşan Publicis Omnicom Group’un çalışan sayısı 130 bin kişi olacak.

Publicis Omnicom Group, BBDO, Saatchi & Saatchi, DDB, Leo Burnett, TBWA, Razorfish, Publicis Worldwide, Fleishman-Hillard, DigitasLBi, Ketchum, StarcomMediaVest, OMD, BBH, Interbrand, MSLGROUP, RAPP, Publicis Healthcare Communications Group (PHCG), Proximity, Rosetta, CDM, Zenith Optimedia ve Goodby, Silverstein & Partners gibi markalaşmış ajansları da kendi bünyesinde toplayacak.

Bu birleşme anlaşması birçok tartışmayı da getirdi. Aynı holdingin bünyesinde yer alan dev ajansların yeni çalışma düzeni, reklamverenler arasındaki çakışmalar, ‘big data’ tartışmaları ve medya ajansları tarafındaki olası konsolidasyonlar bunlardan yalnızca birkaçı…

(Advertising Age)