Apple Yine Hayal Kırıklığı Yaşattı, Nokia Dalga Geçti!

Apple, dün gece merakla beklenen yeni modelleri iPhone 5S ve 5C ile yeni işletim sistemi iOS 7’yi tanıttı. Ancak yeni modeller gerek yatırımcıları gerekse de kullanıcıları mutlu etmedi. Apple hisseleri yüzde 3 değer kaybetti. Apple’ın Kaliforniya’nın Cupertino kentindeki...

Apple Yine Hayal Kırıklığı Yaşattı, Nokia Dalga Geçti! (11 Eylül 2013)

Apple, dün gece merakla beklenen yeni modelleri iPhone 5S ve 5C ile yeni işletim sistemi iOS 7’yi tanıttı. Ancak yeni modeller gerek yatırımcıları gerekse de kullanıcıları mutlu etmedi. Apple hisseleri yüzde 3 değer kaybetti.

Apple’ın Kaliforniya’nın Cupertino kentindeki genel merkezinde gerçekleşen tanıtım toplantısına şirketin CEO’su Tim Cook ve çok sayıda üst düzey yönetici katıldı. Tanıtımda iPhone 5S ve iPhone 5C ile birlikte kullanıma sunulan yenilikler arasında; iOS 7 işletim sistemi, parmak izi sensörü, yüksek hızlı işlemci ve gelişmiş kamera özellikleri ön plana çıktı. Yeni ürünlerle birlikte Apple’ın fiyat politikasında ve cihaz renkleri konusunda ciddi değişikliğe gittiği gözlendi.

Ancak ucuz olarak gösterilen 5C modelinin fiyatının yüksek bulunması şirketin hissesinde değer kaybı getirdi. Apple, ucuz modelini kontratlı olarak 99 ya da 199 dolara satışa çıkaracağını açıkladı. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda kontratsız olarak satışta modelin fiyatının 549 dolara çıktığı görüldü. Yatırımcılar ise yeni modelin fiyatının 500 dolar ya da daha da altında olmasını bekliyordu. Hisse senedinin düşmesindeki bir diğer neden ise Apple yöneticilerin sunum sırasında iPhone satışlarına büyük katkı sağlayan Çinli operatör China Mobile ile ilgili konuşmaması gösterildi. Analistler China Mobile ile ilgi açıklamanın bugün kesin yapılacağını açıklamasının ardından hissedeki değer kaybı azalsa da günü yüzde 2,28’lik değer kaybıyla kapattı.

NOKİA, TWİTTER ÜZERİNDEN APPLE İLE DALGA GEÇTİ!

Son dönemde Microsoft’a satışıyla gündeme gelen Nokia, dün gece yeni ve renkli modellerini tanıtan Apple’a sosyal medya üzerinden gönderme yaptı.

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia, dün gece yeni modelleri iPhone 5S ve 5C modellerini tanıtan Apple’a Twitter üzerinden gönderme yaptı. Ucuz ve plastik kasalı modellerinde farklı renk seçenekleri sunan Apple’a Nokia’nın İngiltere’deki bir biriminden renklerle bağlantılı göndermeli bir tweet atıldı. Atılan tweette “Kopyalamak pohpohlamanın en iyi yoludur, teşekkürler” ifadesinin yer aldığı bir fotoğraf paylaşıldı. Gönderilen tweet’te Apple’ın renk seçimlerinin Nokia’nın son akıllı telefon modeli Lumia’da kullandıklarına çok benzediğine dikkat çekildi. Atılan tweet 12 binden fazla kişi tarafından yeniden gönderildi.  (cnbce.com)