Duyusal İçerik Pazarlamasını Sevmek Ruhumuzda var!

KAMİL ERYAZAR Başarılı bir duyusal içerik pazarlaması örneği olan Kanal D’nin yeni sezon tanıtım filmi yine büyük ilgi gördü Kanal D, her yıl merakla beklenen yeni yayın dönemi tanıtım filmlerine bir yenisini ekledi. 2015-2016 yayın dönemi...

Duyusal İçerik Pazarlamasını Sevmek Ruhumuzda var! (23 Eylül 2015)

KAMİL ERYAZAR

Başarılı bir duyusal içerik pazarlaması örneği olan Kanal D’nin yeni sezon tanıtım filmi yine büyük ilgi gördü

Kanal D, her yıl merakla beklenen yeni yayın dönemi tanıtım filmlerine bir yenisini ekledi. 2015-2016 yayın döneminde ekrana gelecek dizi ve program yüzlerinin yer aldığı film için Müslüm Gürses’in sevilen şarkısı “Hangimiz Sevmedik”ten yola çıkıldı.

Anımsanacağı gibi şarkı esas ününe geçen sezonda Beşiktaş’ın sevilen oyuncusu Demba Ba için yapılan uyarlama ile ulaşmıştı. Beşiktaş taraftarları tarafından çekilen amatör klip YouTube’da 7 milyona yakın kişi tarafından izlenirken şarkı o günlerde herkesin de diline dolanmıştı.

Şeytan ayrıntıda gizlidir ya; ‘Hangimiz Sevmedik’ geçen sezon Kanal D’de yayınlanan ve sonradan yayından kaldırılan Beş Kardeş dizisinin de müziğiydi. Dizinin fanatikleri bu bakımdan sosyal medyada yeni filme birazcık tepki de gösterdiler.

Akılda kalıcı ve çok sevilen bir müzik seçimi kadar, ‘olumlu psikolojik mesajlarla’ toplumsal yaşamdan pozitif renkli kesitler sunan görüntüler de filmin beğenilmesine önemli bir katkı sunuyor.

Filmdeki ‘asker’ görüntüleri ve finalindeki, “Sev Türkiye, herkesi her şeyi aynı sevgiyle, her duyguyu birlikte yaşamak dileğiyle… Çünkü deli gibi sevmek ruhumuzda var” sözleri de, Türkiye’nin bugünkü en hassas gündemine deyim yerindeyse ‘cuk’ diye oturuyor. Filmin görüntüleri izlemeden, ilk kez sadece sesini duyduğumda CHP’nin seçim müziği sanmıştım!

Bu film size ilk olarak başka hangi tanıtım filmi ya da filmlerini çağrıştırdı? Benim aklıma ilk gelen Yeni Rakı’nın “fasıllı” eğlenceli filmleri oldu.

Kanal D yönetimi ve reklam ajansı TBWA tarafından, akılda kalıcı ve önceden rüştünü ispat etmiş güzel bir müzik ve duygulara hitap eden etkileyici bir hikaye ile başarılı bir içerik pazarlaması örneği oluşturulmuş işte. Bize de emeği geçenleri kutlamak düşer.

FİLMİN HAZIRLANMA ÖYKÜSÜ

Yaklaşık 40 günlük titiz ve özenli bir hazırlığın sonunda yeni yayın dönemi filmi için kollar sıvandı. Filmde, Kanal D’nin tüm program yüzleri ve dizi oyuncuları “Hangimiz Sevmedik”i birlikte seslendirdi.

Filmin bir diğer ilgi çekici özelliği ise parçanın nakarat kısmının Kanal D’nin yeni sezonuna özel yazılmış satırlardan oluşmasıydı.

“Hangimiz Sevmedik” filminin çekim setinde 140 kişilik bir ekip görev aldı. Filmin yönetmenliğini, geçen sene olduğu gibi bu yıl da ünlü reklam filmi ve klip yönetmeni Murad Küçük üstlendi.

Deniz Marşan ve Başak Dizer’in styling’lerini yaptıkları filmin görüntü yönetmeni ise Veli Kuzlu’ydu. Set fotoğrafları ise Mehmet Turgut tarafından çekildi.

Rakamlarla “Hangimiz Sevmedik”

– “Hangimiz Sevmedik” filminin çekimleri 4 günde ve 11 ayrı mekanda gerçekleşti.

– Sette, 140 kişilik bir ekip görev aldı.

– Çekimlerde ortalama 200-250 figüran çalıştı.

– Her çekim mekanında en az 10 karavan bulunduruldu.

– 4 gün boyunca toplam 13 kişilik saç ve makyaj ekibi görev başındaydı.

– İlk 3 gün yaklaşık 450 kişilik yemek verilirken, 4’üncü gün bu rakam 550’ye çıktı.

– Günde ortalama 1750 şişe su içildi.

– Final sahnesinde 4 kameramanla çekim yapıldı.

#DliGibiSevmek hashtag'ine 12478 tweet atıldı ve tt listesinde üst sıralarda yer aldı.

Üç Günde 22 Milyon 120 Bin Kez İzlendi

Kanal D’nin Cumartesi günü yayına giren yeni sezon tanıtım filmi, izleyiciden büyük ilgi gördü.

 Yayınlandığı ilk dakikada Twitter’da TT listesine giren film, tüm internet mecralarında binlerce kez paylaşıldı.

 Sosyal medyada filmin rüzgarı devam ederken film hem Hangimiz Sevmedik şarkısıyla, hem de içerdiği sevgi temasıyla izleyiciyi konuşturmaya devam ediyor.

Kullanıcılar sosyal medyada, filme ait “D’li Gibi Sevmek” sloganını kullanarak, filme olan beğenilerinin yanı sıra, sevgi temalı iletiler yazıyor. Film, internet sitelerinde şimdiye kadar 22 milyon 120 bin kere izlendi.