Perseid Meteor Yağmuru ne zaman, nerelerden ve nasıl izlenebilecek?

1992 yılından beri görülmekte olup, bu yıl 25’incisi gözlenecek meteor yağmuru, bu yıl 12 ve 13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.  Gökyüzündeki görsel şöleni izlemek için iki gece uykusuz kalındığına değecek. Bu yıl Ağ...

Perseid Meteor Yağmuru ne zaman, nerelerden ve nasıl izlenebilecek? (11 Ağustos 2017)

1992 yılından beri görülmekte olup, bu yıl 25’incisi gözlenecek meteor yağmuru, bu yıl 12 ve 13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.  Gökyüzündeki görsel şöleni izlemek için iki gece uykusuz kalındığına değecek.

Bu yıl Ağustos ayına sığan görsel gök olaylarından ikincisi olan Perseid Meteor Yağmuru 12 ve 13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek. Ağustos ayındaki ilk gök olayı geçtiğimiz 7 Ağustos günü gerçekleşen kısmi ay tutulmasıydı. Tutulma, Türkiye’den de çıplak gözle izlenebilmişti. Bu ayın son ve en görkemli gök olayı ise 21 Ağustos’ta gerçekleşecek olan güneş tutulması olacak.

Hava koşullarının uygun olduğu, kente uzak noktalardan ve ışıksız bölgelerde, Perseid Meteor Yağmuru izlenebilecek. Ancak dolunay öncesi 'şişkin Ay'ın gökyüzünü aydınlatması nedeniyle meteor yağmurunu çıplak gözle görebilmek zor olabilir.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Marshall Uzay Uçuşu Merkezi içerisindeki Meteor İnceleme Ofisinin direktörü olan Bill Cook, bu yılki meteor yağmurunda saatte 100 meteorun düşmesinin beklendiğini açıkladı.

Perseid Meteor Yağmuru Nedir?

Dünya’nın Swift-Tuttle Kuyrukluyıldızı’nın arkasında bıraktığı malzemenin oluşturduğu buluta giriyor olması, “yıllık” olarak gözlemlediğimiz Perseid meteor yağmurunun da başlangıcına işaret ediyor. 1992 yılından beri görülen Perseid meteor yağmurları, Perseid meteor yağmurları, Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşuyor. Taşların atmosferde iz bırakarak kül olması halk arasında "yıldız kayması" ifadesiyle de anılıyor. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı meteor yağmuru Perseid adını taşıyor.

Meteor Yağmuru Neden Olur?

Meteor, kısaca gökyüzünde yer alan gök cisimlerinden kopmuş küçük parçalardır. Meteorun diğer bir adı da, göktaşıdır. Bu göktaşları, boşlukta yer alan gök cisimlerin etkisine girmektedir. Gök cisimlerinden kopan küçük göktaşları, bazen de atmosferin çekim alanına girmektedir. Tam da bu sırada, bu göktaşları uzayda yüksek bir hızla ilerlerken ışıklı izler bırakır ve bu izler hava yüzeyiyle sürtünür. Bu sürtünmeden dolayı ise kızışma olur. Gökyüzünde gerçekleşen bu olaya “meteor yağmuru” adı verilmektedir. Bu olay aynı zamanda gece karanlığında yeryüzünden çıplak gözle de izlenebilmektedir. Halk arasında bu olay yıldız kayması olarak da anılmaktadır. Oysa meteor yağmuru, göktaşlarının gerisinde bırakmış olduğu belirgin ışık çizgilerine denilmektedir.