Dikkat! Facebook’ta Sakın Bu Tuzağa Düşmeyin!

Hackerlar bu kez de ‘Facebook yasaklanıyor’ söylentisiyle vurdular. Facebook Türkiye’de yasaklanmıyor ancak bu paylaşım virüs bulaştırıyor. Virüs kısa sürede binlerce kullanıcıya bulaştı. ‘Arkadaşlar Facebook Türkiye’de yasaklanıyor’ başlıklı gönderile...

Dikkat! Facebook’ta Sakın Bu Tuzağa Düşmeyin! (25 Nisan 2014)

Hackerlar bu kez de ‘Facebook yasaklanıyor’ söylentisiyle vurdular. Facebook Türkiye’de yasaklanmıyor ancak bu paylaşım virüs bulaştırıyor. Virüs kısa sürede binlerce kullanıcıya bulaştı.

‘Arkadaşlar Facebook Türkiye’de yasaklanıyor’ başlıklı gönderilerde iki gündür patlama yaşanırken, kullanıcıların yasaktan etkilenmemesi için verilen linkteki programın indirilmesi isteniyor. Elbette ne böyle bir yasak söz konusu, ne de sizi yasaktan koruyacak bir program!

Gün geçmiyor ki Facebook ya da Twitter’da yeni bir salgın baş göstermesin. Son olarak Facebook’un yasaklanacağını iddia eden bunun sözde reçetesini sunan mesajlar sosyal medyada hızla yayılıyor. İşte o mesaj;

“ARKADAŞLAR FACEBOOK TÜRKİYE’DE YASAKLANIYOR!!!

“Bu hafta sonu Facebook Türkiye’de yasaklanacağını söylüyor bütün haberler. Biraz araştırma yaptım ag antisansür diye bir program buldum. Şu an YouTube’a falan girebiliyorum sanırım Facebook’ta da işe yarar. Lütfen herkes programı indirip kursun AG Antisansür”

Bu şekilde hacker’lar kullanıcıları virüs olduğu şüphe götürmeyen link’e yönlendirirken, link’e tıklayan kullanıcıların bilgisayarına ‘antisansür.exe’ isimli bir dosya yükleniyor.

Virüsün bilgisayarda nelere yol açtığı henüz bilinmezken, ilk etapta “Facebook yasaklanıyor” başlıklı mesajı kullanıcının hesabından paylaştığı ve bu şekilde yayılma şansı bulduğu dikkat çekiyor.

ASLA TIKLAMAYIN

Facebook’un yasaklanması gibi bir şey söz konusu değil. Böyle bir şey olsaydı dahi adı sanı duyulmamış ve kimden geldiği belli olmayan bu tür link’lere tıklayarak .exe soyadlı dosyaları indirmek oldukça tehlikeli. Bilgisayarları kontrolüne kolayca alabilecek bu tip programlardan kurtulmak da yüklemek kadar kolay olmadığından ve her antivirüs yazılımı bu hataları bertaraf edemediğinden siz siz olun, bu tip iletileri dikkate almayın.

Ülkemizde halen erişime kapalı olan YouTube’a girmek isteyen kullanıcılar istedikleri halde DNS numaralarını değiştirebileceği gibi, güvenilir VPN uygulamalarını da indirerek siteye erişim sağlayabiliyor.

NE YAPMAK GEREKİR?

Şimdilik bu virüsü temizlemenin tek bir yolu var.

Chrome tarayıcınızı açtıktan sonra adres çubuğuna chrome://extensions yazarak burada isteğiniz dışı bulunan eklentiyi kaldırarak bu virüsten kurtulmuş olacaksınız.