1 Milyar 280 Milyon Muhabiri Olan Dünyanın En Büyük Haber Ajansı Kuruldu!

Facebook, kullanıcıların güvenilir ve doğru materyallerini yayınlayacağı FB Newwire Haber Ajansı’nı hayata geçirdi. Bu servis öncelikli olarak gazeteciler için tasarlandı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada “Seçilen materyaller insanların sayfalarında yayınladıkları orijin...

1 Milyar 280 Milyon Muhabiri Olan Dünyanın En Büyük Haber Ajansı Kuruldu! (25 Nisan 2014)

Facebook, kullanıcıların güvenilir ve doğru materyallerini yayınlayacağı FB Newwire Haber Ajansı’nı hayata geçirdi. Bu servis öncelikli olarak gazeteciler için tasarlandı.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada “Seçilen materyaller insanların sayfalarında yayınladıkları orijinal fotoğraf, video ve güncellenmiş mesajlardan oluşacak. Büyük etkinlik programları, protesto gösterileri, seçim ve sportif faaliyetleri içerecek” denildi.

FB Newswire’ye hem Facebook hem de Twitter sayfalarından ulaşım mümkün olacak. Ajansı kurucuları güncellemenin reel zamanda yapılacağını vurguluyorlar. Facebook’un hesaplamalarına göre, sosyal ağdaki haber içeriğinin oluşumuna günde en az 1 milyon kişi iştirak ediyor.

Facebook yetkilileri, topladıkları bilgileri kullanıcıları ve çeşitli kuruluşlarla paylaşacaklarına dikkat çekerek haberlerin gerçek saati ile güncelleneceğini ifade ettiler.

Twitter’a rakip olmayı hedefliyor

Facebook bu girişimiyle Twitter’a da rakip olmayı planlıyor. Twitter önemli gelişmelerin en hızlı paylaşılabildiği iletişim aracı olarak isim yapmıştı.

Yaklaşık 1 milyar 300 milyon üyesi olan Facebook son dakika gelişmelerinde şimdiye kadar Twitter kadar önemli rol oynayamadı.

Girişim, yurttaş gazeteciliği açısından da önemli

Facebook’un bu girişimiyle, basılı ve ana akım medyaya alternatif olarak özgür ve daha hızlı haber üreten yurttaş gazetecilerin ulaştığı kitle de büyümüş olacak. Normalde sadece kendi takipçilerine ulaşabilen sosyal medya kullanıcılarının haberleri, Facebook Haber Ajansı’nın paylaşımıyla daha geniş kitlelere ulaşabilecek. Ancak burada Facebook’un kimleri nasıl takip edeceği, bunu nasıl başaracağı ve paylaşacağı, haberleri hangi ölçütlere göre seçeceği gibi önemli konular henüz belirsiz.