Dijital reklam yatırımlarında büyük artış

Reklamcılar Derneği, medya planlama ve satın alma ajansları tarafından hesaplanan Türkiye reklam yatırımlarının 2015 yılı sonuçlarını açıkladı Üye medya ajanslarının verileriyle hazırlanan sonuçlara göre, reklam yatırımları bir önceki yı...

Dijital reklam yatırımlarında büyük artış (11 Mart 2016)

Reklamcılar Derneği, medya planlama ve satın alma ajansları tarafından hesaplanan Türkiye reklam yatırımlarının 2015 yılı sonuçlarını açıkladı

Üye medya ajanslarının verileriyle hazırlanan sonuçlara göre, reklam yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 9 oranında büyüyerek toplam 6.474 milyon TL’ye ulaştı. Reklam yatırımlarının en hızlı büyüyen kategorisi olan dijital reklamlar pastadan en fazla pay alan ikinci kategori aynı zamanda.

Rapora göre, yüzde 18 oranında artarak 170 milyar dolara yükselen global reklam harcamasıyla birlikte reklam yatırımları dünya genelinde yaklaşık yüzde 5,7 oranında büyüyerek 569, 65 milyar dolara ulaştı. 2016 yılı için beklenen büyümeyse yüzde 6,5

Büyüyen reklam yatırımlarında en büyük artış dijitalde

Global artışa paralel olarak toplam yatırımın 8,632 milyon TL’ye ulaştığı Türkiye’de medya yatırımları da bir önceki yıla kıyasla yükselen bir grafik çizdi: Bir önceki yıl ulaşılan yüzde 4,31’lik oranı neredeyse ikiye katlayan yatırımlar, yüzde 9 oranında artarak 6,474 milyon TL’ye ulaştı.

Toplam yatırımın 8,632 milyon TL’ye ulaştığı 2015 yılında yüzde 50,5’lik bir oranla aslan payını alan televizyonu yüzde 22,9’luk bir oranla ikinci sıraya yükselen dijital izliyor. Üçüncü sırada ise yüzde 15,4 ile basılı reklamlar yer alıyor.

Basılı medya reklamları dijitale kayıyor

Gazeteye yapılan yatırım her ne kadar bir önceki yıla kıyasla yüzde 1,9 oranında azalsa da mecra yüzde 15,4’lük bir oranla üçüncü sırada. Tıpkı gazete gibi kan kaybeden dergi reklam yatırımları da, bir önceki yıldan bu yana yüzde 4 oranında azaldı.

Geçtiğimiz yıl için dijital/basılı oranının sırasıyla yüzde 21/17 olduğu göz önünde bulundurulduğunda dijitalin basılı mecralardan pay çalmaya devam ettiği net bir şekilde görülebiliyor.

Açıkhava, radyo ve sinemanın ise aradan geçen bir yılda yatırım hacmini büyüttüğü görülüyor. Bu üç mecrada gerçekleşen yıllık artış oranları sırasıyla yüzde 7,7; yüzde 1,9 ve yüzde 14,8. Ancak, yüzde 25,4’lük bir büyümeyle en büyük artışı sergileyen dijitalin yılın yıldızlarından olduğunu söylemek son derece mümkün.