Google’a reklam şoku: Dev markalar AdWords sisteminden çekilmeye başladı

Google reklam yayınlama sistemiyle ilgili artan şikayetler üzerine internet sitelerini daha iyi kontrol edeceklerini ve bu konuda çalışan insan sayısını arttıracaklarını açıkladı. İngiltere’de Marks & Spencer, McDonalds ve RBS gibi çok sayıda marka G...

Google’a reklam şoku: Dev markalar AdWords sisteminden çekilmeye başladı (22 Mart 2017)

Google reklam yayınlama sistemiyle ilgili artan şikayetler üzerine internet sitelerini daha iyi kontrol edeceklerini ve bu konuda çalışan insan sayısını arttıracaklarını açıkladı.

İngiltere’de Marks & Spencer, McDonalds ve RBS gibi çok sayıda marka Google tarafından yönetilen reklam servislerini kullanmama kararı aldı.

Firmaların bu kararı almasında reklamlarının aşırılık içeren görüntülerin yanında gösterilme ihtimali etkili oldu. Şirketlerin tamamı açıklamalarında “marka güvenliği” vurgusunu yaptı.

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre Google’un reklam servisinden çekilen markalar şunlar:

M&S

HSBC

RBS

Lloyds

the BBC

O2

Domino’s

Royal Mail

Guardian

İngiltere hükümeti

McDonald’s

L’Oreal

Audi

DİJİTAL REKLAMLARDA YAPAY ZEKA YETERSİZ KALIYOR

Tartışmalar Youtube ve Facebook gibi kullanıcıların içerik yüklediği ortamlara markaların verdiği reklamların yapay zeka algoritmaları ile otomatik olarak atanmasından kaynaklanıyor.

Dijital reklamcılık pazarını domine eden Google ve Facebook yüklenen şiddet, terörizm desteği gibi aşırılık içeren videoları kontrol eden programlar kullansa da tamamını engellemeyi başaramıyor.

Times gazetesinin haberine göre yüzlerce şirketin, üniversitelerin, yardım derneklerinin dijital reklamları IŞİD ve Nazi yanlısı Combat 18 gibi grupların sempatizanları tarafından yüklenen videoların yanında yer aldı.

Bu da reklam verenler, reklam ajansları ve medya kuruluşları arasında Google ve Facebook sahip olduğu güçle eşdeğer oranda sorumluluk almadığı şikayetlerinin alevlenmesine yol açtı.

Kaynak: Euronews