Facebook ve Google, reklam gelirlerinde gazete ve televizyonları geride bıraktı

İngiltere’de bu yıl reklam harcamaları, geçtiğimiz yıla göre 360 milyon euro artarak 6.7 milyar euro oldu. Reklam pastasından en büyük payı dijital mecralar alırken Facebook ve Google bu alanda ilk sırada yer aldılar. Bu yılın son çeyreği, yılbaşı a...

Facebook ve Google, reklam gelirlerinde gazete ve televizyonları geride bıraktı (13 Aralık 2016)

İngiltere’de bu yıl reklam harcamaları, geçtiğimiz yıla göre 360 milyon euro artarak 6.7 milyar euro oldu. Reklam pastasından en büyük payı dijital mecralar alırken Facebook ve Google bu alanda ilk sırada yer aldılar.

Bu yılın son çeyreği, yılbaşı alışverişi pazarının da etkisiyle firmaların reklam bütçelerini şimdiye kadar en fazla artırdıkları üç aylık dönem oldu.

Dijital ortamdaki müşterilere ulaşmanın en etkili mecraları Facebook ve Google, reklam gelirlerinde gazete ve televizyonları geride bıraktı.

Hazır giyim markası Thomas Burberry’nin hazırladığı kısa film, Youtube’da 14 milyondan fazla izleyiciye ulaştı.

Süpermarket ve online mağazalar zinciri Sainsbury’s Youtube’da 14 buçuk milyon kişiye ulaşmayı başardı. Sainsbury’s geçtiğimiz yıl, reklam için harcadığı her bir sentin 24 sent olarak kendisine döndüğünü açıklamıştı.

Yeni yıl alışverişi pazarına yönelik reklamlarda dijital dünyada en fazla izlenen reklam, John Lewis mağazalarının Youtube’da 22 milyondan fazla kişinin izlediği filmiydi. John Lewis, reklam harcamalarının satışlarını 2012 yılından bu yana yüzde 35 oranında artırdığını tahmin ediyor.

euronews