CEO’ların ‘dijital dönüşüm’ ile imtihanı!

KAMİL ERYAZAR Şirketlerin üst düzey yöneticilerinin dijital dönüşüm konusunda henüz yeterli bilgi ve birikime sahip olmadıkları ortaya çıktı Merkezi Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan, dünyanın en yaygın üst ...

CEO’ların ‘dijital dönüşüm’ ile imtihanı! (12 Mart 2016)

KAMİL ERYAZAR

Şirketlerin üst düzey yöneticilerinin dijital dönüşüm konusunda henüz yeterli bilgi ve birikime sahip olmadıkları ortaya çıktı

Merkezi Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan, dünyanın en yaygın üst düzey yönetici araştırma ve yerleştirme şirketi Amrop’un yaptığı küresel araştırma, Yönetim Kurulları’nın dijital dönüşüm ile başa çıkmak için gereken kilit yetkinliklere henüz sahip olmadığını gösterdi.

CDO, CIO ve CTO’ların atanması ile Tepe Yönetim Takımlarına dijital teknik ve iş bilgisi akışı gün geçtikçe artıyor. Bu bilgi ışığında, Amrop, 11 ülkede (Avrupa ve Amerika’da) halka açık en büyük 110 şirketin Yönetim Kurullarının dijital yetkinliklerini ve 1280 Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi’nin profesyonel deneyimlerini inceledi.

Bu çalışmadan ortaya çıkan temel bulgular:

● Teknoloji şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyelerinin yüzde 36’sı dijital yetkinliklere sahip. Finlandiya bu anlamda en yüksek orana sahipken, en düşük oran Fransa’ya ait. ABD üçüncü en düşük ülke olarak gözlendi. “İcrada Görevli Olan Yönetim Kurulu Üyeleri” teknoloji / dijital yetkinlik havuzunun yüzde 23’ünü temsil ediyor.

● Teknoloji alanında faaliyet göstermeyen şirketlerde ise Yönetim Kurulu Üyelerinin sadece yüzde 5’i dijital yetkinliklere sahip.  Danimarka’da bu oran yüzde 2 ile en düşük, İspanya’da ise yüzde 8 ile en yüksek olarak gözlenmektedir.

● Dijitalleşmenin hayati olduğu sektörler, yetersiz donanıma sahipler. Tüketim Malları ve Perakende (%5), Finansal Hizmetler (%4) ve Sağlık Hizmetleri (%7) sektörlerindeki Yönetim Kurulları’nda dijital profillerin dramatik olarak düşük oranda olduğu görülmektedir.

● Finansal yetkinlikler, dijital yetkinliklere kıyasla üç kat daha yaygın. Finansal Hizmetler sektörünün dışındaki, Yönetim Kurulu Üyelerinin yüzde 16’sı finansal yetkinliklere sahip.

● Listedeki sadece 4 şirkette resmi bir Teknoloji Komitesi/Dijital Komite olduğu belirlendi. Bu nedenle, bu alanda önemli rol ve sorumluluk düşüyor.

Amrop’un, Yönetim Kurulu Üyeleriyle gerçekleştirdiği görüşmelerde ise şu sonuçlar ortaya çıktı:

Dijital Dönüşüm ve İnovasyon “Kurumsal Garajlar” Gerektirmekte: Dijital Yönetim Kurulu Üyeleri hem rol model hem de katalizörlerdir. İnovasyon, yeni iş modelleri, yeni ortaklıklar yaratır, taze ve yeni lider yeteneklerini kazandırırlar. Bazı kuruluşlar, açıklık ve inovasyon üzerine inşa edilmiş “kurumsal garajlar” oluşturuyorlar.

●  Dijital Transformasyon ile Çevrimiçi Güvenlik Riski İç İçe: Yönetim Kurulları için çevrimiçi güvenlik büyük bir öncelik taşıyor, fakat bunun tam olarak ne anlama geldiği konusunda anlayış eksikliği var. Güvenlik ihlalleri BT altyapısına, kurum finansallarına ve şirketin saygınlığına zarar verirken  “bulut bilişim”, veri birleştirme, mobil teknoloji ve sosyal medya alanlarında hızlı yenilikler gerçekleşiyor.

Dijitalleşme ve Dönüşüm, Risk Toleransı Olan Bir Kültür Gerektirmekte: Yönetim Kurulları, güncel ve yenilikçi kalmak niyetindeyseler, risk yönetimini ve dijital inovasyonu dengelemeleri gerekiyor.

Dijital Güzergahta Adım Adım İlerlenmekte: Çoğu Yönetim Kurulu Üyesi süreçleri basitleştirmek ve var olan BT sistemlerini optimize etmek istiyor. Bu bağlamda iki hedef ortaya çıkıyor: Ürün ve hizmetlerin daha etkin dağıtımı ve müşterilerle daha iyi ilişkiler kurmak.

● Yönetim Kurulu Başkanları, Yönetim Kurullarının Dijitalizasyonda Beklenenin Altında Performans Gösterdiğini Belirtmektedir: Dijital değişim genellikle BT ve/ya da Finans tarafından aşağıdan yukarıya şeklinde gerçekleştirilmektedir. Oysa Yönetim Kurulu, stratejileri, tepe yönetimi ve operasyonları birbirine bağlayarak bu değişime liderlik etmelidir. Bu konuda yönetim koçluğu ve yıllık dijital strateji toplantıları yapmak iki çözüm olarak sunulabilir.

Dijital Yatırımlar Bilançoyu Dengeliyor: Şirketler finansal kaynaklarını, bir taraftan dijital güvenliğe, diğer taraftan hizmet inovasyonuna uzanan geniş bir yelpazede farklı alanlara yönlendiriyor. Performans optimizasyonu (ve geliştirilmiş veri toplama/işleme) bu alandaki en güncel başlık.

Dijital Yönetim Kurulu Üyelerinin Geniş Tecrübeye Sahip Olmaları Tercih Ediliyor: Dijital Yönetim Kurullarında 30’lu yaşlarının başında ve tam anlamıyla dijital profile sahip olan bireyler olmakla birlikte azınlıkta bulunuyor (Yönetim Kurullarının Dijital profilli Üyelerinin genel YK yaş ortalamasının 10-15 yıl genç olma eğilimine rağmen.) Bu noktada en iyi oyuncular “T-profiline sahip” olanlar: büyük ölçekli BT tecrübesine sahip,  kültür değişimi ve uluslararası liderlik takımında bulunmuş ve aynı zamanda statükoya meydan okuyacak yeterli İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu tecrübesine sahip.

Amrop Teknoloji ve Medya Grubu’nun Global Lideri Niels Bentzen’a göre: “Yönetim Kurullarında dijital temsiliyet henüz başlangıç aşamasında. Önümüzdeki 3 yıl içinde önemli bir artış olmasını öngörülüyor. Yönetim Kurulu yapıları değişim geçirmek zorunda ve bu yeni, farklı profillerin Yönetim Kurullarına entegre edilmesi anlamına geliyor.”

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.