Devlet, Öğretmenlere ‘Günü’nü Gösterdi!

Ankara’da KESK ve Eğitim-Sen’in de aralarından bulunduğu, hükümetin eğitim politikasını protesto eden yaklaşık 3 bin kişi, Milli Eğitim Bakanlığı’na yürümek istedi. Grubun yürüyüşüne izin vermeyen polis, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Hükümet...

Devlet, Öğretmenlere ‘Günü’nü Gösterdi! (23 Kasım 2013)

Ankara’da KESK ve Eğitim-Sen’in de aralarından bulunduğu, hükümetin eğitim politikasını protesto eden yaklaşık 3 bin kişi, Milli Eğitim Bakanlığı’na yürümek istedi. Grubun yürüyüşüne izin vermeyen polis, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Hükümetin eğitim politikasını protesto etmek için Tandoğan Meydanı’nda toplanan ve aralarında KESK ve Eğitim-Sen’in bulunduğu yaklaşık 3 bin kişilik kalabalık Kızılay Meydanı’na yürüdü. Burada bir süre bekledikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı ‘na yürümek isteyen kalabalığa polis izin vermedi. Polis ekipleri, kalabalığa biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Polisin gruba müdahalesi sırasında Eğitim-Sen üyesi kadın başından gaz kapsülüyle yaralandı. Şube başkanlarından birinin bacağı kırıldı, diğeri geçici körlük yaşadı.

Biber gazı ve basınçlı su kullanan polisler, kovaladıkları öğretmenlere copla müdahale etti. Müdahale sırasında Eğitim-Sen Ankara 1 No’lu Şube üyesi Aslı Akdemir, başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Aslı Akdemir ‘in beyin travması geçirdiği öğrenildi. Eğitim-Sen Konya Şube Başkanı Cebrail Bektaş’ın bacağı kırılırken, Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yüksel Şahin ise biber gazının etkisinden dolayı geçici körlük yaşadı.

Ataması yapılmayan öğretmenler, oturma eylemi başlattı

Kızılay’da eylem yapan Eğitim-Sen üyesi öğretmenlere polisin biber gazı, tazyikli su ve copla müdahalesinin ardından, Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu üyeleri, Güvenpark’ta oturma eylemi başlattı.

İstanbul’da protesto

KESK İstanbul Şubeler Platformu, akşam saat 18.00 de Galatasaray Lisesi önünde Ankara’da öğretmenlere düzenlenen saldırıyı protesto etmek amacıyla bir gösteri düzenledi.