Kadıköy Mitinginden İlginç Renkli Görüntüler

On binler laik, bilimsel, demokratik ve anadilinde eğitim, aydınlık bir gelecek için Kadıköy’de bir araya geldi Alevi örgütleri ve Eğitim Sen tarafından "Laik, Bilimsel, Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam için Dayanışma ve Birlik" adıyla d&u...

Kadıköy Mitinginden İlginç Renkli Görüntüler (8 Şubat 2015)

On binler laik, bilimsel, demokratik ve anadilinde eğitim, aydınlık bir gelecek için Kadıköy’de bir araya geldi

Alevi örgütleri ve Eğitim Sen tarafından "Laik, Bilimsel, Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam için Dayanışma ve Birlik" adıyla düzenlenen mitinge binlerce kişi katıldı.

Çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin katıldığı mitingde Haydarpaşa Numune Hastanesi ve Altıyol Boğa noktalarında toplanmaya başlayan gruplar yolları trafiğe kapatarak Kadıköy İskele Meydanına doğru yürüyüşe geçti.

Haydarpaşa Numune Hastanesi'nin önünden yürüyüşe geçen ve aralarında HDP, EMEP, Birleşik Haziran Hareketi (BHH), DİSK, KESK, TTB, TMMOB gibi siyasi parti, sendika ve birçok kitle örgütü üyesi binlerce kişi, "Din dil mezhep kimlik dayatmasına hayır! Eşit ve özgür yurttaşlık", "Yaşasın inançların özgürlüğü halkların kardeşliği" pankartları arkasında yürüdü.

Kadıköy Meydanı'ndan miting alanına geçen yürüyüş kortejinde ise mitingin düzenleyicisi Alevi örgütleri, EMEP, ÖDP, Halkevleri, Emek Gençliği, Öğrenci Kolektifi, FKF, Kaldıraç, AKADER, Mücadele Birliği, Partizan, BDSP, DÖB, Sürekli Devrim Hareketi gibi bir çok siyasi parti, dernek ve platform üyesi yürüdü.

 "Devlet Alevilik tanımı yapamaz", "Devletin Alevisi olmayacağız", "Cemevleri inanç merkezlerimizdir", "Parasız bilimsel anadilde eğitim", "Dilime inancıma kültürüme karışma" "Halkları kardeşiz özgürlük için buradayız", "Zorunlu din derslerine hayır" dövizlerinin taşındığı yürüyüş kortejinde, "Zorunlu din dersleri asimilasyondur" pankartları açıldı.

(*) Fotoğraflar Twitter’dan derlenmiştir