Suruç’tan iki buçuk ay sonra bu kez de Ankara’da Büyük Katliam

Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı, insanlık ve demokrasi takvimine kapkara bir gün olarak geçecek DİSK, KESK, TMMOB, TTB'nin düzenlediği, Birleşik Haziran Hareketi'nin ve siyasi partilerin de destek verdiği Ankara'daki Barış mitingi ö...

Suruç’tan iki buçuk ay sonra bu kez de Ankara’da Büyük Katliam (10 Ekim 2015)

Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı, insanlık ve demokrasi takvimine kapkara bir gün olarak geçecek

DİSK, KESK, TMMOB, TTB'nin düzenlediği, Birleşik Haziran Hareketi'nin ve siyasi partilerin de destek verdiği Ankara'daki Barış mitingi öncesinde HDP kortejinin olduğu ve yaklaşık 15 bin kişinin bulunduğu Ankara tren garı kavşağında meydana gelen iki büyük patlamada resmi açıklamaya göre 95, TTB’nin açıklamasına göre ise 105 kişi yaşamını yitirdi. 500’ün üzerinde de yaralı var.

Patlamalar, Ankara'nın göbeğinde Kızılay'a, Bakanlıklara, Emniyet Genel Müdürlüğüne, MİT'e çok uzak olmayan bir yerde meydana geldi.

Saldırı iki buçuk ay önce Suruç’ta düzenlenen 32 kişinin hayatını kaybettiği ve HDP Diyarbakır mitingindeki bombalı saldırıları akıllara getirdi.

1 Mayıs 1977’de de İstanbul’da Taksim Meydanı’nda 34 kişi katledilmişti.

İçişleri Bakanlığı'ndan Patlamayla İlgili Açıklama

İçişleri Bakanlığı'nın patlamayla ilgili açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: '10.10.2015 tarihinde 12:00-16:00 saatleri arasında, Ankara Tren Garından Sıhhiye meydanına kadar toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacağı bildiriminde bulunulmuştur.

KESK, DİSK, TMMOB ve Tabipler Birliği ve diğer sivil toplum örgütlerinin katılımı ile saat 09:30 itibariyle Ankara Tren Garı önünde toplanmaların başladığı ve katılımın devam ettiği sırada, saat 10:04 civarında henüz sebebi belirlenemeyen iki ayrı patlama meydana gelmiştir.

Sağlık Bakanlığı'ndan Açıklama

Sağlık Bakanlığı, olay yerine şu ana kadar 56 tam donanımlı ambulansın sevk edildiğini ve 10 ambulansın olay yerinde hazır bekletildiğini açıkladı.

Kızılay Kan Merkezi koordinasyonunda tüm taleplerin karşılanmakta olduğu ve kan ihtiyacının bulunmadığı belirtilen açıklama, şöyle: "Ankara Tren Garı'nda yaşanan patlama sonrasında olay yerine şu ana kadar 56 tam donanımlı ambulans sevk edilmiş olup, 10 ambulans olay yerinde hazır bekletilmektedir. Tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak 1'i çok sedyeli olmak üzere 5 helikopter ambulansımız da hazırdır. Ankara merkezindeki bütün hastanelerde tüm branşlarda uzman doktorlarımız görevi başında olup, ameliyathane ve yoğun bakım üniteleri aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Ayrıca, Kızılay Kan Merkezi koordinasyonunda tüm talepler karşılanmakta olup, kan ihtiyacı bulunmamaktadır. Gelişmeler yakından takip edilmekte olup, lojistik ve insan kaynağı anlamında herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır"