Dayanışma Buzdolabı

İspanya’nın Galdakao kentinde israfı azaltıp ihtiyacı olanların gıda gereksinmelerini karşılamak amacıyla kaldırıma konulan ortak kullanımlı buzdolapları çok ilgi gördü Her yerde iftar çadırlarının kurulduğu, paylaşmanın daha da anlamlı olduğu bug...

Dayanışma Buzdolabı (26 Haziran 2015)

İspanya’nın Galdakao kentinde israfı azaltıp ihtiyacı olanların gıda gereksinmelerini karşılamak amacıyla kaldırıma konulan ortak kullanımlı buzdolapları çok ilgi gördü

Her yerde iftar çadırlarının kurulduğu, paylaşmanın daha da anlamlı olduğu bugünlerde, İspanya’dan ilginç ve güzel bir deneyimi aktarmak istiyoruz.

İspanya’nın kuzeyinde Bask Özerk Bölgesi’ndeki Bilbao kentine komşu olan 29 bin nüfuslu Galdakao kasabasında bir esnafın başlattığı ‘dayanışma buzdolabı’ çok ilgi gördü. Aslında biraz tüm dünyada ihtiyacı olanlara gıda yardımı amacıyla yapılan ‘askıda’ uygulamasına benziyor. Ancak burada amaç sadece yoksullara yardım değil, değiş-tokuşu da kapsayan bir ‘dayanışma’ örneği.

Her gün evlerde, restoranlarda, marketlerde yüzlerce kilogram ‘yenilebilecek’ gıda ürünü çöpe atılarak israf ediliyor. Diğer bir yandan da onlarca insan aç yatmak zorunda kalabiliyor.

İşte bu üzücü durumu biraz olsun önleyebilmek amacıyla Álvaro Saiz adındaki bir esnaf, 30 Nisan’da kentteki yardım ve dayanışma derneğinin gönüllüleriyle birlikte kaldırımlara koydukları ‘dayanışma buzdolaplarıyla’ güzel bir proje başlattı.

Evdeki buzdolabınızda tüketiminizden çok gelen, yiyemeyeceğiniz, son kullanma tarihi geçmemiş, bozulmamış, bayatlamamış her türlü sebze-meyve, yiyecek ve içeceği çöpe atmak yerine bu buzdolaplarına götürüp bırakabiliyorsunuz. Aynı şekilde o buzdolaplarına bırakılan canınızın çektiği, ihtiyacınız olan diğer yiyecekleri de siz alabiliyorsunuz. Elbette dolaptan yiyecek almak için ille de bir şeyler bırakmanız gerekmiyor.

Dünyada her yıl Çin ya da Moğalistan’ın gıda tüketiminin üçte biri kadar olan 1,5 milyar ton ‘yenilebilecek’ gıda ürünü çöpe atılırken, milyonlarca insan da açlıktan etkileniyor.