Kanlı Cuma

Haftanın son işgününde, dünyanın dört bir yanından kanlı terör saldırıları haberleri geliyor İlk saldırı haberi Fransa’dan geldi. Lyon kenti yakınlarındaki Grenoble’de bir gaz fabrikasına düzenlenen saldırıda, bir kişi kafası kesilerek &oum...

Kanlı Cuma (26 Haziran 2015)

Haftanın son işgününde, dünyanın dört bir yanından kanlı terör saldırıları haberleri geliyor

İlk saldırı haberi Fransa’dan geldi. Lyon kenti yakınlarındaki Grenoble’de bir gaz fabrikasına düzenlenen saldırıda, bir kişi kafası kesilerek öldürüldü. Saldırı sonrası tesiste patlama meydana geldi ve yangın çıktı. Yerel medya, fabrikanın önünde bulunan kesik başın üzerinde Arapça yazılar bulunduğunu aktardı. Olay yerinde ayrıca yine üzerinde Arapça yazılar olan ve radikal İslamcı bir örgütü aite olduğu öne sürülen bir bayrak bulundu.

Fransız Le Dauphine gazetesinin görgü tanıklarına dayandırdığı iddiaya göre, 30 yaşlarında olduğu belirtilen kişi saldırı esnasında "IŞİD üyesiyim" diye bağırdı.

Ülkenin güneydoğusundaki Saint-Quentin-Fallavier'daki sanayi bölgesinde yer alan fabrikaya düzenlenen saldırıdan sorumlu olduğu iddia edilen 30 yaşlarındaki bir şüphelinin Fransız istihbaratı DGSI tarafından yakalandığı belirtiliyor.

ABD merkezli 'Air Products' isimli şirkete ait olan fabrikaya düzenlenen saldırının ardından Fransa'nın çeşitli bölgelerinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı da gelen bilgiler arasında.

Fabrikaya düzenlenen saldırının ardından yaralananların sayısı şu an için bilinmiyor.

Brüksel'deki AB zirvesinde bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ise programını iptal edip ülkesine dönüyor.

Kuveyt’te Camiye İntihar Saldırısı

IŞİD, Kuveyt'te Şiilerin gittiği İmam Sadık Camii'ne cuma namazı sırasında intihar saldırısı düzenledi. İntihar saldırısında en az 25 kişi yaşamını yitirdi, 55 kişi de yaralandı.

Kuveyt milletvekili Halil el Salih, namaz sırasında gerçekleşen saldırıda duvarların ve çatının yıkıldığını açıkladı.

Saldırganın adının Ebu Süleyman el Muvahid olduğu öğrenildi.

Tunus’un Turizm Bölgesindeki Otellere Saldırı

Tunus’un tatil ve turizm kenti Sousse’de Fransızlar’a ait iki otele eş zamanlı düzenlenen saldırılarda ilk belirlemelere göre 30 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Haber yayına hazırlandığı sırada Imperial Marhaba otelinde IŞİD’li olduğu sanılan teröristler ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyordu.

Kobani’de de Çatışmalar Sürüyor, Ölü Sayısı En Az 152

Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kobani kentinde, IŞİD militanlarının Perşembe sabah erken saatlerde yaptığı saldırılarla başlayan çatışmalar bugün de sürüyor.

BBC Türkçe'ye konuşan PYD Kobani Eşbaşkanı Ömer Eluş, kentin farklı yerlerinde çatışmaların sürdüğünü belirtti. Eluş bazı militanların üzerilerindeki bombaları patlattığını söyledi.

Kobani Kantonu Sağlık Koordinasyonu üyesi Dr. Hikmet Ehmed ölü sayısının 152'ye yükseldiğini belirtti. Ehmed, "Toplam 180 kişi yaralandı. 137 yaralımızı Türkiye'ye gönderdik" dedi.

(Ajanslar)