Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Markalaşmanın Önemine İlginç Bir Örnek: iPhone

“Bu marka her yıl model çıkardığı halde, modeller arasında çok büyük farklılıklar da yok. Tanınmışlık sayesinde bu uzun kuyrukları oluşturabiliyorlar. Aslında satılan telefon değil, satılan o telefonun markası” Cumhurbaşkanı Erdoğan,Türkiye İhracatçılar Meclisi “T...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Markalaşmanın Önemine İlginç Bir Örnek: iPhone (29 Eylül 2014)

“Bu marka her yıl model çıkardığı halde, modeller arasında çok büyük farklılıklar da yok. Tanınmışlık sayesinde bu uzun kuyrukları oluşturabiliyorlar. Aslında satılan telefon değil, satılan o telefonun markası”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,Türkiye İhracatçılar Meclisi “Türkiye Markası” tanıtım toplantısında konuştu. Türkiye’nin yeni logo ve sloganının tanıtıldığı toplantıda İPhone’u örnek gösteren Erdoğan çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İhraç edilen Türk mallarının üzerine konulacak olan yeni logoyu değerlendiren Erdoğan “İnşallah bugünden itibaren tüm dünyada, Türkiye’yi ve Türkiye ürünlerini bu logoyla ve ‘Gücü Keşfet’ sloganıyla tanıtıyor olacağız. Bu yeni logo ve sloganı esasen yeni Türkiye’nin, güçlü Türkiye’nin, artık küresel iddiaları ve hedefleri olan bir Türkiye’nin öz güven simgesi olarak görüyorum. Bu tasarım ve ‘Gücü Keşfet’ sloganı yeni Türkiye’nin öz güveninin simgesidir, öz güveninin sloganıdır” dedi.

İPhone’u örnek gösterdi

İsim vermeden iPhone’u örnek gösteren ve iPhone 6’nın diğer modellerinden farkının olmadığını iddia eden Erdoğan, “İnsanlar o marka telefonu alabilmek için gece dahi saatlerce kuyrukta bekliyorlar. Bu marka her yıl model çıkardığı halde, modeller arasında çok büyük farklılıklar da yok ha, bunu da söyleyeyim.

Tanınmışlık sayesinde bu uzun kuyrukları oluşturabiliyorlar. Burada birçok arkadaşımız da bunu biliyor. Aslında satılan telefon değil, satılan o telefonun markası. “Bak yenisini aldım” bu…” diye konuştu ve bu konudaki sözlerini söyle tamamladı:

“ABD ekonomisini ayakta tutan ve büyütenler bu tür markalar. Türkiye geçmişte yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen büyük markalar oluşturdu. Bunlar bir elin parmakları kadar. Daha fazla tanınmış markalara ihtiyacımız var.”

Türkiye’nin yeni logosu