Facebook Google’a, Ello da Facebook’a Rakip Oluyor

‘Ello’ isimli sosyal paylaşım sitesi, sosyal medya kullanıcılarına “Her paylaşımınız takip ediliyor ve dataya çevriliyor. Reklamcılar bu dataları satın alıyor ve size daha çok reklam gösteriyor. Siz alınıp satılan bir ürünsünüz” eleştirisi ile Facebook’a rakip olmay...

Facebook Google’a, Ello da Facebook’a Rakip Oluyor (29 Eylül 2014)

‘Ello’ isimli sosyal paylaşım sitesi, sosyal medya kullanıcılarına “Her paylaşımınız takip ediliyor ve dataya çevriliyor. Reklamcılar bu dataları satın alıyor ve size daha çok reklam gösteriyor. Siz alınıp satılan bir ürünsünüz” eleştirisi ile Facebook’a rakip olmaya hazırlanırken, Facebook da inadına reklam ağını ‘Google Adwords’ benzeri bir uygulama ile daha da genişletmeye çalışıyor.

Bir süredir sitenin içerisinde reklamlara yer veren Facebook, bu konuda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

1,3 milyar üyesi bulunan Facebook, yeni uygulama kapsamında kullanıcılarına siteye bağlı değilken bile reklam yayını yapabilecek.

Şirketin online reklam servisi Atlas’ta yapılan bir güncelleme sayesinde gerçekleşecek bu yeni strateji ile Facebook’un online reklam sektörünün devi Google Adwords’ün en büyük rakibi olması bekleniyor.

Sitede yayınlanan reklamlar yüzünden bazı kullanıcılarının tepkisini çeken Facebook’un bu yeni reklam stratejisinin ne gibi tepkiler alacağı merakla bekleniyor.

Şirketin gelirlerini arttırmak için yoğun çaba sarf eden Facebook, bu hedef kapsamında geçen sene Microsoft’tan Atlas’ı satın almıştı.

HELLO ELLO!

1,3 milyar kullanıcısı ile sektörün en büyüklerinden biri olan Facebook’a rakip olmaya hazırlanan ‘Ello’ isimli sosyal paylaşım sitesi, artan kullanıcı sayısıyla dikkat çekiyor. Hala Facebook’a oranla küçük bir kitleye hizmet sağlayan Ello, Facebook’u eleştiren manifestosunda “Her paylaşımınız takip ediliyor ve dataya çevriliyor. Reklamcılar bu dataları satın alıyor ve size daha çok reklam gösteriyor. Siz alınıp satılan bir ürünsünüz” ifadelerine yer verildi.

Henüz Beta yayını yapan Ello tüm stratejisini kullanıcılarını reklamlarla rahatsız etmeme ve kullanıcı bilgilerinin gizliliği güvencesi üzerine kurmuş. Kullanıcı bilgilerinin kesinlikle ve hiçbir koşulda üçüncü kişilerle paylaşılmayacağını vurguluyor.

Facebook’un aksine sitede reklam bulunmadığını ve bulunmayacağını açıklayan Ello, yürüttüğü ‘Anti Facebook’ kampanyasıyla çok sayıda yeni kullanıcı kazandı.

Sitenin server’larının yetersiz kalması nedeniyle bir süredir yeni kullanıcılar siteye kabul edilemiyor. Ello’ya üye olmak isteyenlerin normalde 2 dolar civarında bir üyelik ücreti ödemeleri gerekiyor.

Son dönemde hızlı bir biçimde yeni kullanıcılar kazanan Ello’un uzun vadede Facebook’a ciddi bir alternatif oluşturup oluşturamayacağı ise, merakla bekleniyor.

Ello’nun Facebook’a yönelik başlattığı kampanya hakkında Facebook’tan henüz resmi bir açıklama gelmedi.