Cumhurbaşkanı Erdoğan, Facebook’un kurucu CEO’su Zuckerberg’in mesajını beğendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zuckerberg'in müslümanlar için "Facebook'ta her zaman hoş karşılanacaksınız" mesajını değerli buldu Müslümanların ABD’ye girişinin durdurulmasını isteyen ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin aday ada...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Facebook’un kurucu CEO’su Zuckerberg’in mesajını beğendi (11 Aralık 2015)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zuckerberg'in müslümanlar için "Facebook'ta her zaman hoş karşılanacaksınız" mesajını değerli buldu

Müslümanların ABD’ye girişinin durdurulmasını isteyen ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin aday adayı Donald Trump’ın ardından, Facebook’un genç kurucu CEO’su Mark Zuckerberg, Müslümanlara destek çıkmış ve “Facebook’ta her zaman hoş karşılanacaksınız” sözlerini kaydetmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise resmi Facebook hesabından Zuckerberg’in mesajını değerli bulduğunu belirtti.

Donald Trump’ın Müslümanlar aleyhine söylediği sözler kısa sürede tüm dünyada büyük tepki toplamış, ABD Başkanı Barack Obama’dan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes’a kadar pek çok kişi Trump’ın sözlerini eleştirmişti.

Facebook’un genç patronu Mark Zuckerberg ise akşam saatlerinde “Bir Yahudi olarak, ailem bana tüm toplumlara karşı yapılan saldırıların önünde dikilmemiz gerektiğini öğretti” diye yazarak “Bugün saldırı size karşı olmasa da, bir kişinin özgürlüğüne karşı yapılmış bir saldırı herkesi incitecektir” sözlerini kaydetti. Müslümanlara destek çıkan Zuckerberg, “Facebook’ta her zaman hoş karşılanacaksınız” demeyi de ihmal etmedi.

Mark Zuckerberg’in mesajını Facebook’ta 1,5 milyona yakın kişi beğenip, 211 bin kişi de paylaştı.

Erdoğan’dan Zuckerberg Açıklaması

İslamın bir barış dini olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Zuckerberg’in sözlerinin ardından 8 milyona yakın takipçisi bulunan Facebook sayfasından İngilizce olarak şu açıklamayı yaptı: “Her fırsatta ve farklı platformlarda da ifade ettiğim gibi, İslam bir barış dinidir. Barış dini İslam’ı kendi kirli emelleri için araç olarak kullanan cinayet şebekeleri, her gün masum insanları, en başta da Müslümanları katlediyor. Adına DAEŞ, El Kaide, Boko Haram, El Şebab denilen bu karanlık yapılar, İslam dünyası üzerinde oynanan oyunlara figüranlık yapıyorlar. Terörist Müslüman, Müslüman terörist olamaz. İslam ve terör kelimesinin bir arada sıkça kullanıldığı bu zamanlarda, aradaki bu büyük farkı ifade ettiği için de Mark Zuckerberg’in mesajını ayrıca değerli bulduğumu belirtmek isterim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajını da 17.750 kişi beğenip, 1.278 kişi de paylaştı.