Çölün ortasındaki, dünyanın en ateşli sanat festivalinden muhteşem görüntüler

Bu yıl 29’uncusu düzenlenen ‘dünyanın en çılgın festivali’ yine çok renkli ve ‘ateşli’ görüntülere sahne oldu Her yıl ABD ‘nin Nevada eyaletindeki Black Rock Çölü’nde binlerce insanı bir araya ge...

Çölün ortasındaki, dünyanın en ateşli sanat festivalinden muhteşem görüntüler (15 Eylül 2015)

Bu yıl 29’uncusu düzenlenen ‘dünyanın en çılgın festivali’ yine çok renkli ve ‘ateşli’ görüntülere sahne oldu

Her yıl ABD ‘nin Nevada eyaletindeki Black Rock Çölü’nde binlerce insanı bir araya getiren müzik ve sanat festivali "Burning Man"(Yanan Adam) festivali bu yıl 30 Ağustos-7 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi.

Burning Man; Coachella, Sziget, Ultra, Tree of Life gibi doğrudan müzik odaklı festivallerden çok sanatın ve içsel yolculuğun bir arada yaşandığı benzersiz bir atmosfer sunuyor.

Sudan, insandan, hatta doğadan ve yeşil uzağa kurulan festivalde, bir hafta boyunca yaratıcı araç tasarımları, karavanlar yine özgürlük hissi ve yaratıcılıkla parladı. Festivalin ismine paralel olarak etkinliğin en güçlü öğesi de elbette ateşti.

Yapılan sanat yerleştirmeleri, araç modellemeleri, kum ve sıcak; festival katılımcılarını bambaşka dünyalara açılan bir kapıyla karşıladı.

Geçen yıl tema olarak "kervansaray"ı ele alan festivalde bu yılki tema "aynalar" olarak belirlendi. "Aynalar Karnavalı" adını verdikleri temayı ise festival yetkilileri "bu seneki karnaval 3 sorunun yanıtını arıyorlardı:

Medya tarafından kuşatılmış dünyamızda insanlar ve ürünlerin yeri ne?

Kim kandırıyor, kim kandırılıyor?

Gerçekten kim olduğumuzu nasıl keşfedebiliriz?"

Çölün ortasında bir hafta boyunca kurulan, kent yaşamının bilinen uygarlık konforundan çok uzaktaki bu geçici marjinal yerleşim birimi, dünyanın çeşitli yerlerindeki sanatçılar, müzisyenler ve diğer birçok kişi tarafından büyük ilgi gördü.

1986'dan bu yana devam eden ve bu yıl 29’uncusu düzenlenen ABD'nin en büyük açıkhava sanat festivaline dünyanın çeşitli ülkelerinden 60 bin ‘sosyal devrimci’ katıldı. Bir hafta boyunca, çölün sert yaşam koşullarında kendilerini ifade edebilecekleri kültürel etkinliklerde unutamayacakları sıra dışı saatler yaşadılar.

Ziyaretçilerine birbirinden değişik etkinlikler sunan festival, yine bu yıl da adam siluetindeki heykelin yakılmasıyla son buldu. Festival, "Yanan Adam" (Burning Man) adını da buradan alıyor.

AWOL ve yönetmen Vincent Rommelaere birlikte, festivalin unutulmayacak anlarını bir araya getirip kısa bir film hazırladılar.